Leśne drogowskazy ułatwią życie turystom

Data publikacji: 21.11.2020 11:46
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.11.2020. Marcule. Oznakowanie tras pieszych do miejsc pamięci

21.11.2020. Marcule. Oznakowanie tras pieszych do miejsc pamięci
Fot. Nadleśnictwo Marcule

Tablice informacyjne i dokładne drogowskazy pomogą trafić do ważnych dla historii naszego kraju miejsc w Puszczy Iłżeckiej. Oznaczenia przygotowali leśnicy.

Podczas powstania styczniowego, a później w trakcie II wojny światowej, na pograniczu województw świętokrzyskiego i mazowieckiego toczyły się walki o wolność Polski. Lasy chroniły partyzantów, były także świadkami bitew.

Jedna z nich rozegrała się na Piotrowym Polu, gdzie w 1944 roku przeważające siły niemieckie otoczyły oddziały Wincentego Tomasika ps. „Potok”. Dziś na tym miejscu jest pomnik i kaplica, ostatnio leśnicy ustawili tu też krzyż pamięci.

Radosław Koniarz z Nadleśnictwa Marcule informuje, że trasa została odpowiednio oznaczona, żeby turyści mogli tam łatwiej trafić. Pojawiły się kierunkowskazy z opisem miejsca i kilometrażem, a miejsce pamięci zostało opisane na specjalnych tablicach.

Oprócz Piotrowego Pola oznakowano też odcinek trasy do Ostrowieckiego Gościńca. Dla turystów przygotowano tablice informujące o tradycjach garncarskich na tym terenie. Trasy zostały wyznaczone także od miejscowości Koszary i Borcuchy. Parkingi i miejsca odpoczynku mają też podane dokładne współrzędne geograficzne.

Jak tłumaczy Radosław Koniarz w razie zagrożenia zdrowia lub życia wystarczy podać służbom ratunkowym te dane. W przyszłości na tablicach pojawią się także kody QR, dzięki którym będzie można za pomocą smartfonów pobierać najważniejsze informacje o oznaczonych miejscach. Przy Nadleśnictwie można zostawić samochód na bezpłatnym parkingu, a przy okazji zwiedzić także mieszczące się tu arboretum.

Reklama