Leśnicy szukają jodły doskonałej

Data publikacji: 29.12.2020 15:23
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Nadleśnictwo Marcule. Stanowiska testujące drzewa mateczna jodły

Nadleśnictwo Marcule. Stanowiska testujące drzewa mateczna jodły
Fot. Nadleśnictwo Marcule

Leśnicy i naukowcy badają jak udoskonalić jodłę - dumę regionu świętokrzyskiego. W północnej części powiatu starachowickiego, w nadleśnictwie Marcule znajduje się stanowisko, w którym trwają prace na pozyskaniem jak najsilniejszych nasion tego drzewa. Bada się tam jodły przeniesione z innych regionów kraju.

Dla przypadkowego przechodnia to część lasu ogrodzona siatką, ale dla leśników jest istotnym elementem pracy nad drzewostanem - wyjaśnia Radosław Koniarz z Nadleśnictwa Marcule.

- Na tych stanowiskach są jodły pochodzące z różnych regionów kraju, najczęściej są to drzewa górskie, np. z Karpat, ale także z Gór Świętokrzyskich. Naukowcy z Wydziału Leśnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego obserwują ich wzrost i sposób adaptacji w środowisku. Później pozyskane zostaną nasiona i wyhodowane sadzonki - dodaje.

Już wiadomo, że wszystkie sadzonki się przyjęły, bo rosną od lat. Teraz trwają badania porównawcze. Leśnicy obserwują przyrost i jakość drzewa.

- Te drzewa rosną do naturalnej śmierci, nie są ścinane, a docelowo zostaną z nich zebrane owoce i wykorzystane w dalszych badaniach. To wymaga ogromnej cierpliwości, ale daje gruntowną wiedzę na temat drzew. Mówi się, że pięć pokoleń leśników musi pracować, aby można było korzystać z drzew na potrzeby człowieka - podkreśla Radosław Koniarz.

Drzewa rosnące w takich matecznikach powinny spełniać szereg wymagań. Muszą widocznie dominować pod względem wysokości i grubości nad otaczającym drzewostanem oraz prezentować pożądane właściwości techniczne drewna. Korona powinna być wąska, długa i regularna, nie krótsza niż 1/4 wysokości drzewa i nie szerszą niż 1/2 jej długości. Drzewa o takich koronach nie cierpią od śniegu i wiatru. Gałęzie powinny być cienkie, wyrastać pod kątem zbliżonym do prostego i wykazywać duże przyrosty pędów.

Nadleśnictwo Marcule. Stanowiska testujące drzewa mateczna jodłyFot. Nadleśnictwo Marcule

Tagi do tego wpisu
Reklama