Leśnicy zbierają nasiona. Niektóre będą przechowywać

Data publikacji: 25.10.2020 17:20
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dąb bezszypułkowy

Dąb bezszypułkowy
Fot. Edyta Nowicka

To wyjątkowy rok w świętokrzyskich lasach. Wszystkie gatunki drzew i krzewów bardzo obficie owocowały, co można podziwiać gołym okiem.

Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce wyjaśnia, że jest to prawdopodobnie związane z tym, że w tym roku rośliny przeżywały kryzys, związany między innymi z suszą i niskimi temperaturami w maju.

- Prawdopodobnie potraktowały to jako zagrożenie dla swojego bytu. Zwykle rośliny reagują tak, że jeżeli jest ich kryzys życiowy to wydają obfite owoce, aby ich gatunek przetrwał - dodaje.

Paweł Kosin zaznacza, że leśnicy najbardziej cieszą się z owocowania gatunków, które wydają nasiona raz na kilka lat. Mowa tu przede wszystkim o buku i dębie.

- Wówczas zbieramy nasiona i chowamy je do specjalnych przechowalni, po to aby później móc zasadzić nowe w szkółkach leśnych. W tym roku zbiory tych dwóch gatunków są bardzo udane - dodaje.

Gdy pójdziemy do lasu warto spojrzeć na ziemię gdzie jest mnóstwo nasion z drzew. Pod nogami znajdziemy także charakterystyczne łupiny z buka oraz żołędzie. Leśnicy apelują, aby podczas spaceru nie zaśmiecać lasu i zostawić go w naturalnej, niezmienionej formie.

Reklama