Liceum Chreptowicza w Ostrowcu będzie kształciło kadry cyberarmii

Data publikacji: 03.07.2020 18:05
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru /Źródło: MON
Szkolenie NCBC

Szkolenie NCBC
Fot. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

Liceum Ogólnokształcące nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, jako jedyne w województwie zostało zakwalifikowane do programu „Cyber.mil z klasą”, który prowadzi Ministerstwo Obrony Narodowej. Decyzję ogłosił szef resortu obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości pierwszej rocznicy działalności Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, które ma dbać o cyberbezpieczeństwo kraju.

- Aby takie zdolności oraz Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni mogły się rozwijać, potrzebujemy dopływu świeżej krwi. Stąd też program „CYBER.MIL z klasą”, który daje gwarancję, że uczniowie certyfikowanych szkół ogólnokształcących, sprofilowanych w ten sposób, będą trafiać do NCBC i do Wojskowej Akademii Technicznej, że będą podnosili swoje umiejętności - zaznaczył szef MON.

Program zakłada, że w każdym województwie będzie jedna szkoła z klasą o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”, kształcąca specjalistów, którzy będą mogli podjąć służbę lub pracę w jednostkach i instytucjach wojskowych zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni jest wyspecjalizowaną, elitarną jednostką podległą Ministrowi Obrony Narodowej, odpowiadającą za kluczowe obszary związane z cyberbezpieczeństwem.

Kultywuje chlubne tradycje Biura Szyfrów, które podczas II wojny światowej opracowało narzędzia służące do rozszyfrowania Enigmy. Okazało się to nieocenionym wsparciem dla aliantów w walce z III Rzeszą.

Współcześnie w NCBC wykorzystywana jest wiedza ekspercka, specjalistyczny sprzęt, najnowocześniejsze technologie oraz metody działania.

Reklama