Liturgia w czasach zarazy. Jak sandomierzanie podchodzą do restrykcji?

Data publikacji: 25.10.2020 15:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.10.2020 Sandomierz. Kościół św. Ducha w Sandomierzu

25.10.2020 Sandomierz. Kościół św. Ducha w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Niewiele osób w kościołach i puste ulice - tak wygląda niedziela w Sandomierzu.

Jak powiedział ks. Bogusław Pitucha, rektor kościoła św. Ducha na starówce, od rana we mszach uczestniczyło od kilku do kilkunastu osób. Zgodnie z przepisami w tym kościele może modlić się nie więcej niż 25 osób.

- Nikt nie lekceważy zaleceń związanych z reżimem sanitarnym. Wierni wchodząc do kościoła dezynfekują ręce, mają maseczki zakrywające nos i usta, zachowują odległości - mówi.

Takie same spostrzeżenia ma ks. Krzysztof Rusiecki, proboszcz parafii św. Pawła w Sandomierzu, który stwierdził, że z powodu zagrożenia koronawirusem doszło do samokontroli. Widać że ludzie rozsądnie stosują się do zasad, frekwencja jest niska w porównaniu do stanu sprzed obostrzeń.

Biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że trzeba wsłuchiwać się w zalecenia władz państwowych i sanitarnych, które pomagają z punktu widzenia czysto ludzkiego epidemię przezwyciężyć.

- Nie można tracić nadziei, przy odrobinie samozaparcia, rozwagi i posłuszeństwa, przy jednoczesnej wierze w Pana Boga na pewno damy radę - stwierdził hierarcha.

17 października w związku z kolejną falą epidemii biskup Krzysztof Nitkiewicz wydał dekret, w którym udzielił dyspensy od uczestnictwa w mszach świętych.

Ks. Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej w Sandomierzu poinformował o wznowieniu internetowych transmisji mszy świętych. W każdą niedzielę o godzinie 9 mszę z katedry można oglądać na kanale Youtube diecezji sandomierskiej. Codziennie w ten sam sposób transmitowany jest różaniec z katedry, który rozpoczyna się po mszy świętej o godzinie 17.30.

25.10.2020 Sandomierz. Kościół sw. Józefa w SandomierzuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama