Lody dla ochłody? Niekoniecznie [SONDA]

Data publikacji: 08.07.2021 11:59
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Anna Kwapisz

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Gdy żar leje się z nieba, marzymy o tym, aby choć trochę się ochłodzić. Wybawieniem wydają się lody - jeden z najchętniej spożywanych smakołyków podczas letnich upałów. Jakie smaki najczęściej zamawiają klienci kieleckich lodziarni?

JAKIE LODY LUBISZ NAJBARDZIEJ?
CZEKOLADOWE
BAKALIOWE
PISTACJOWE
ŚMIETANKOWE
TRUSKAWKOWE
WANILIOWE
SORBET OWOCOWY

Z sondy, jaką przeprowadziliśmy wynika, że kultowymi smakami są: śmietankowy i czekoladowy. Paulina Korba z lodziarni Bosko mówi natomiast, że coraz popularniejsze stają się orzeźwiające, kwaskowe sorbety.

- Klienci najczęściej wybierają tradycyjne smaki, ale dobrze sprzedają się także egzotyczne, na przykład mango czy marakuja - wymienia.

Co ciekawe w sprzedaży są też lody dla diabetyków i wegetarian.

Jednak lody niekoniecznie są najlepszą metodą na ochłodę w czasie upału. Kucharz Michał Markowicz zaznacza, że jedzenie lodów może podnieść temperaturę naszego ciała. Zaleca, aby spożywać je wówczas, gdy nasz organizm nie jest nadmiernie rozgrzany.

- Lody ochładzają organizm, ale tylko na chwilę. W czasie upałów bądźmy ostrożni, szczególnie w przypadku dzieci, które mają wrażliwe gardło. Pamiętajmy, że spożywanie lodów powoduje duży skok temperatury organizmu - mówi.

Michał Markowicz dodaje, że wbrew pozorom, lody nie nawadniają organizmu.

- Zdecydowanie lepsze pod tym względem są sorbety, szczególnie przygotowane własnoręcznie. Można je przygotować w prosty sposób. Miksujemy zamrożone owoce lub świeże owoce z lodem. Zamiast cukru sugeruję dodać trochę miodu - podpowiada.

Dietetycy w czasie upałów polecają natomiast dietę śródziemnomorską oraz spożywanie warzyw i owoców bogatych w wodę, np. ogórków, cukinii, arbuzów czy też truskawek. Przede wszystkim zalecają jednak, aby w czasie upałów systematycznie pić wodę.

adv adv
Wiadomości
Reklama