Lokatorzy mogą pozbyć się długu

Data publikacji: 17.09.2020 15:10
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zadłużeni lokatorzy mieszkań należących do Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach mogą odpracować swój dług.

W miejskich zasobach jest około 4 tys. lokali mieszkalnych. Połowa z nich ma zadłużenie, wynoszące powyżej 4 miesięcy, co kwalifikuje do udziału w programie. Oprócz tego trzeba spełnić kryterium dochodowe. Dla gospodarstw jednoosobowych wynosi ono 3,15 tys. zł, a wieloosobowych 2,25 tys. zł na osobę.

Dotychczas złożono 41 wniosków, ale część dłużników składała je kilkakrotnie, ponieważ prace oferowane są na krótki czas. Zwykle jest to miesiąc lub dwa - informuje Krzysztof Miernik, dyrektor MZB. Uczestnictwo w programie zakończyło 11 osób, z czego 8 uregulowało swoje zadłużenie w całości. Nadal uczestniczy w nim 7 osób.

- W październiku minie rok od rozpoczęcia programu. Do końca sierpnia najemcy uregulowali prawie 60 tys. zł długu wobec MZB - mówi dyrektor.

Program ma pomóc mieszkańcom wyjść z zadłużenia. Wykonują oni proste prace w miejskich jednostkach budżetowych.

- Może to być np. malowanie klatek schodowych, sprzątanie, zimą odśnieżanie czy malowanie ogrodzeń w szkołach - dodał Krzysztof Miernik.

Stawka za godzinę pracy wynosi 17 zł. W latach 2014-2016 miasto realizowało program, w którym można było uzyskać 85 proc. umorzenia długu. Warunkiem było regularne opłacanie czynszu przez dwa lata. Skorzystało z tego prawie 300 osób, z czego 220 osób dotychczas regularnie uiszcza opłaty.

Zadłużenie mieszkańców wobec miasta, z tytułu niepłaconych czynszów wynosi około 16 mln zł.

Reklama