Ma być szybciej i bezpieczniej. Prace na trasie Kije - Chmielnik idą zgodnie z planem

Data publikacji: 21.08.2020 20:16
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.08.2020 Przebudowa drogi krajowej nr 78 Kije - Chmielnik

21.08.2020 Przebudowa drogi krajowej nr 78 Kije - Chmielnik
Fot. GDDKiA

Prace przy przebudowie drogi krajowej nr 78 Kije – Chmielnik idą pełną parą. Jak informuje Małgorzata Pawelec-Buras z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawca zabetonował już pale, na których posadowiony będzie wiadukt nad linią kolejową nr 65 Hrubieszów - Sławków Południowy.

- Obiekt nad linią kolejową zastąpi tradycyjny przejazd, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu na drodze krajowej komunikującej województwo świętokrzyskie ze Śląskiem - podkreśla.

Po wykonaniu próbnych obciążeń wykonawca rozpocznie budowę przyczółków pod konstrukcję wiaduktu.

Jak dodaje Małgorzata Pawelec-Buras, równocześnie trwają prace na odcinku między wiaduktem a Chmielnikiem.

- Na jednym z dwóch fragmentów biegnących po nowym śladzie ułożona została już warstwa wiążąca nawierzchni, a na drugim kontynuowane są roboty ziemne - zaznacza.

Prace potrwają do przyszłego roku. Nadal obowiązują wprowadzone w ubiegłym roku objazdy ze względu na zamknięcie drogi w miejscu budowanego wiaduktu.

21.08.2020 Przebudowa drogi krajowej nr 78 Kije - ChmielnikFot. GDDKiA

Dla pojazdów powyżej 6 ton objazd wyznaczony jest odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 766 Kije - Morawica i odcinkiem drogi krajowej nr 73 Morawica - Chmielnik. Dla pozostałych pojazdów od miejscowości Kije, drogą wojewódzką nr 766 do Włoszczowic i dalej do skrzyżowania z drogą krajową nr 73 w Piotrkowicach. Ruch lokalny na odcinku między linią kolejową a Chmielnikiem odbywa się wahadłowo na przebudowywanych fragmentach trasy.

Zmiany organizacji ruchu planowane są do kwietnia 2021.

Rozbudowa drogi krajowej nr 78 na blisko 11-kilometrowym odcinku między Kijami a Chmielnikiem realizowana jest od ubiegłego roku. Ma być ona pozbawiona ostrych zakrętów i spadków, co pozwoli na szybszy, ale i bezpieczniejszy przejazd.

Projekt jest częścią przebudowy drogi krajowej nr 78 z Zawiercia do Chmielnika, łączącej Świętokrzyskie ze Śląskiem i południową granicą państwa. Dodatkowo trasa nr 78 krzyżuje się w Chmielniku z drogą krajową nr 73 Kielce - Busko - Tarnów.

Reklama