Macewy z cmentarza w Opatowie powrócą na teren dawnego kirkutu

Data publikacji: 17.09.2021 11:25
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Nagrobki żydowskie z cmentarza w Opatowie

Nagrobki żydowskie z cmentarza w Opatowie
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Nagrobki żydowskie pochodzące z cmentarza w Opatowie mają wrócić na swoje miejsce. Obecnie na terenie dawnego kirkutu znajduje się park miejski, a o historii tego miejsca informuje jedynie tablica przed wejściem oraz kilka macew znajdujących się na końcu parku.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, postanowiło zgromadzić znajdujące się w różnych miejscach Opatowa resztki pomników nagrobnych, opisać je i wyeksponować w parku. Chce w ten sposób upamiętnić liczną grupę mieszkańców miasteczka. W 1939 roku Żydzi stanowili ponad połowę opatowskiej społeczności, było ich ok. 5,5 tys.

Tomasz Kucharski, przewodniczący towarzystwa mówi, że w latach 60. XX wieku cmentarz żydowski w Opatowie został zniszczony. Macewy posłużyły m.in. do wyłożenia koryta rzeki, gdzie prawdopodobnie są do dzisiaj. Towarzystwo zebrało już ponad 200 fragmentów nagrobków, głównie z Opatowa, ale też jego okolic. Pomogli mieszkańcy, którzy zachowali część macew. Wiele lat temu runął mur na terenie szkoły. Okazało się, że do jego budowy także były użyte żydowskie nagrobki.

Jak dodaje przewodniczący, w inwentaryzacji macew, a także ich tłumaczeniu i opisie, pomagają naukowcy z Bramy Grodzkiej w Lublinie. Zebrane płyty i ich fragmenty mają pojawić się w parku do października przyszłego roku. Ten plan jest nieprzypadkowy, bo 20 października 2022 roku minie dokładnie 80 lat od zlikwidowania getta żydowskiego i wywiezienia jego mieszkańców do obozu w Treblince.

Zanim jednak dojdzie do umieszczenia macew na terenie dawnego kirkutu towarzystwo musi uzgodnić tę kwestię z gminą Opatów, jako właścicielem parku, konserwatorem zabytków i Komisją Rabiniczną w Warszawie.

Osoby, które posiadają żydowskie nagrobki z opatowskiego cmentarza lub ich fragmenty, mogą je przekazać towarzystwu. Numery tel. do kontaktu: 501 139 927, 608 373 988.

Tagi do tego wpisu
Reklama