Magiczne miasteczko Szydłów na wystawie w Staszowie

Data publikacji: 10.11.2020 15:57
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
09.10.2020. Szydłów. Międzynarodowy plener malarski Magiczne Miasto Szydłów 2020

09.10.2020. Szydłów. Międzynarodowy plener malarski Magiczne Miasto Szydłów 2020
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Prawie 50 prac powstałych podczas XX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Szydłowie będzie można zobaczyć na wystawie w Staszowskim Ośrodku Kultury. Wernisaż odbędzie się dziś o godzinie 19.00, online.

Ekspozycja jest efektem 10-dniowego pleneru, który odbył się na początku października w „polskim Carcassonne”. Udział w nim wzięło 17 osób. Jak podkreśla kurator pleneru, doktor sztuki Lucyna Gozdek, udało się zaprosić wielu znakomitych i utytułowanych artystów.

- Tematem tegorocznego pleneru było szeroko pojęte słowo: Szydłów. Poprzez swoją wrażliwość na piękno otaczającej rzeczywistości, każdy artysta w inny sposób postrzega świat i dlatego każdy z uczestników miał namalować miasto tak, jak go widzi, jak go czuje - wyjaśnia.

Pomysł okazał się trafiony, czego dowodzą powstałe prace. Niepowtarzalną wrażliwość każdego z uczestników pleneru widać na wystawie - zauważa Lucyna Gozek.

- Większość tych artystów maluje farbami akrylowymi, czy też olejnymi na płótnie, techniką tradycyjną. Jednak wchodząc głębiej w ich twórczość, można dostrzec ich osobiste spojrzenie na otaczający na świat, i to jak każdy z nas maluje, bo ja też to robię, poszukując tej subiektywnej ścieżki w swojej twórczości - ocenia.

Rozwiązania były różne. Profesor Maria Kierner uprościła zabytkowe budynki i zamieniła je w kubiki, klocki. Z kolei profesor Agnieszka Rożnowska skupiła się na murach i za pomocą swojej własnej, oryginalnej techniki, przy użyciu grafitu, w niezwykle subtelny sposób pokazała ich wielowiekowość.

- Profesor Grzegorz Mroczkowski tworzy w technice tempery żółtkowej. To technika znana od najdawniejszych czasów. Można w niej uzyskać przepiękne, świetliste kolory, efekt lekkości, a w przypadku tego artysty niesamowitej, optycznej wibracji - zauważa kurator.

Praca każdego z artystów zasługuje na uwagę, dlatego warto zobaczyć wystawę. Niestety, ze względu na pandemię, będzie to możliwe tylko za pośrednictwem mediów elektronicznych. Także dzisiejszy wernisaż odbędzie się w Internecie, na profilu facebookowym oraz kanale YouTube Staszowskiego Ośrodka Kultury. Początek o godzinie 19.

Natomiast godzinę wcześniej zaplanowano koncert pod tytułem „Mickiewicz w pieśniach”. Wystąpią: Renata Drozd - sopran, Małgorzata Kowalska   - fortepian i Ewa Lubacz - narracja. W programie znalazły się pieśni polskich kompozytorów, którzy pisali muzykę do poezji Adama Mickiewicza.

Podobne wiadomości
Reklama