Majer Mały - patron sztetla w Chmielniku nie żyje

Data publikacji: 23.05.2021 19:28
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Majer Mały

Majer Mały
Fot. swietokrzyskisztetl.pl

W wieku 101. lat zmarł Majer Mały - rodowity chmielniczanin, Świadek Historii oraz patron Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”.

Wielokrotnie gościł w muzeum i, jak czytamy na internetowej stronie tej instytucji, był prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat przedwojennego Chmielnika i zawsze chętnie się tą wiedzą dzielił.

Majer Mały urodził się 7 stycznia 1920 roku w Chmielniku, gdzie spędził dzieciństwo, młodość, i gdzie uczęszczał do szkół. Liczna rodzina zginęła podczas  wojny, zamordowana przez Niemców w Chmielniku, w jego okolicach i w obozie Zagłady w Treblince.

Majer po udanej ucieczce do obszaru radzieckiego, został zmobilizowany do Ludowego Wojska Polskiego. Szlak bojowy zakończył w Oranienburgu. W 1946 roku opuścił Polskę. W 1947 roku po dwóch latach pobytu w obozie angielskim na Cyprze (jako nielegalny emigrant do Palestyny), spotkał pochodzącą także z Chmielnika Gucię Płuciennik, którą poślubił. 55 lat żyli razem w kibucu Yaqum.

W grudniu 2004 roku małżonka Majera Małego zmarła po nieudanej operacji. W kibucu Majer Mały prowadził aktywną działalność, będąc pięciokrotnie jego przewodniczącym.

Reklama