Major Henryk Dobrzański „Hubal” i Janusz Kusociński są bohaterami projektu „Polscy Olimpijczycy - Patrioci”

Data publikacji: 07.07.2020 15:45
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Kultura
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Kielce. 02.04.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli realizuje projekt „Polscy Olimpijczycy - Patrioci”. Jego bohaterami są major Henryk Dobrzański „Hubal” i Janusz Kusociński.

Niestety, epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany centrum, dlatego projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym.

- Wśród sportowców polskich byli wybitni patrioci, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości i ginęli. To osoby, które swoją postawą mogą być świetnym przykładem dla współczesnej młodzieży - mówi Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN.

Projekt łączy elementy patriotyczne z aktywnością fizyczną. Ale zaplanowany cykl miniolimpiad szkolnych nie mógł się odbyć z powodu epidemii. Jacek Wołowiec ma nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym takie szkolne turnieje uda się zorganizować.

- Marzyłoby się nam, żeby ten projekt był realizowany w zaplanowanej przez nas formule, ale jeżeli będzie to niemożliwe, to dostosujemy go do okoliczności - zapewnia dyrektor ŚCDN.

Młodzież ze szkół podstawowych i średnich będzie uczestniczyła w quizie poświęconym olimpijczykom, którzy walczyli o wolność Polski, poza tym zaplanowano konkursy dla uczniów: plastyczny i literacki. Jacek Wołowiec ma nadzieję, że uczniowie przygotują też ciekawe gry planszowe poświęcone sportowcom patriotom.

Patronat nad konkursem objął Polski Komitet Olimpijski. W projekt zaangażowały się też Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Reklama