Majowe nabożeństwa przed kapliczkami przetrwały tylko u nas

Data publikacji: 26.05.2021 21:57
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.05.2021. Rykoszyn w gminie Piekoszów. Nabożeństwo majowe. Na zdjęciu (po prawej): poseł Krzysztof Lipiec

26.05.2021. Rykoszyn w gminie Piekoszów. Nabożeństwo majowe. Na zdjęciu (po prawej): poseł Krzysztof Lipiec
Fot. Marcin Marszałek / Radio Kielce

Nabożeństwa majowe, istotny element naszej tożsamości i tradycji, wciąż są kultywowane.

Mieszkańcy miejscowości Rykoszyn w gminie Piekoszów spotkali się przy kapliczce, by wspólnie modlić się i śpiewać pieśni ku czci Matki Boskiej. W modlitwie uczestniczył Krzysztof Lipiec, lider regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Poseł podkreślił, że nabożeństwa majowe są jednym z najpiękniejszych zwyczajów, który przetrwał w zasadzie tylko w Polsce.

- Bardzo dobrze wspominam spotkania przy kapliczkach jeszcze z czasów, gdy wędrowałem po Górach Świętokrzyskich. Wspólny śpiew i modlitwa są bardzo energetyzujące. Dają siłę i moc do dalszego działania - mówił.

- Sprawia mi ogromną radość widok młodego pokolenia Polaków uczestniczącego w tych spotkaniach. To znaczy, że tradycja spotkań przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach nadal jest i będzie żywa w naszym narodzie. To dobry znak na przyszłość dla Polski - dodał.

Jak mówił Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa, święta majowe są stale kultywowaną, ważną dla lokalnej społeczności tradycją.

- Cieszę się, że na terenie gminy mieszkańcy w poszczególnych miejscowościach spotykają się przy kapliczkach. Jak widać, tutaj w Rykoszynie babcie zabierają swoje wnuczki, rodzice przychodzą z dziećmi. To prawdziwa przyjemność widzieć tę wspólnotę pokoleń - powiedział.

W podobnym tonie wypowiedział się radny z Rykoszyna Zdzisław Grosicki.

- Tu w Rykoszynie spotykamy się każdego roku. Choć nie zawsze jest to łatwe, staramy się wspólnymi siłami zachęcać do udziału w takich spotkaniach także młodych ludzi. Na pewno będziemy dalej podtrzymywać te zwyczaje - powiedział.

Uczestniczący w nabożeństwie Cezary Majcher, członek zarządu powiatu kieleckiego zaznaczył, że majówki przy kapliczkach mają niezwykłe znaczenie dla wzmacniania polskiej tożsamości.

- Warto je kultywować. Jesteśmy Polakami i to, co polskie powinno być dla nas priorytetem - podkreślił.

Pierwsze nabożeństwa majowe w Polsce były odprawiane przez jezuitów w Tarnopolu w 1838 r. W kolejnych latach, od 1852 r. dołączyli do nich misjonarze z kościoła św. Krzyża w Warszawie.

Reklama