Majówka z biskupem Nitkiewiczem na statku

Data publikacji: 24.05.2021 09:00
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Majówka na statku z biskupem Nitkiewiczem

Sandomierz. Majówka na statku z biskupem Nitkiewiczem
31.05.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

W rygorze sanitarnym i z ograniczoną liczbą osób odbędzie się w tym roku tradycyjne nabożeństwo majowe z udziałem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, odprawiane na statku pasażerskim podczas rejsu po Wiśle. Statek wypłynie z nadwiślańskiego bulwaru w Sandomierzu.

Biskup sandomierski zapoczątkował taką tradycję w 2018 roku. W rejsach zwykle brało udział ponad 170 osób, tyle ile mógł pomieścić statek "Syrenka”, choć chętnych zawsze było więcej. Tym razem, z powodu obostrzeń sanitarnych, uczestników będzie o połowę mniej.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz podkreśla, że warto pielęgnować związki Sandomierza z Wisłą, ponieważ rzeka od wieków łączyła się z rozwojem tego miasta.

- Bogactwo Sandomierza, zarówno materialne, jak i kultury duchowej wiąże się z tym, że Wisłą  docierały tutaj różne rzeczy i osoby. W 1939 roku w ten sposób dotarł  tutaj nawet ołtarz Wita Stwosza. Wisła była też źródłem dochodu, bo ludzie łowili ryby, transportowali różnego rodzaju produkty. Tam, gdzie toczy się ludzkie życie, tam się modlimy i oddajemy cześć Panu Bogu - powiedział biskup Nitkiewicz.

Śpiew podczas majówki poprowadzi ks. Leszek Chamerski, wykładowca muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, który wraz z klerykami i scholą dziecięco-młodzieżową z parafii pw. św. Floriana w Stalowej Woli odśpiewają litanię loretańską oraz dawne i współczesne pieśni ku czci Matki Bożej.

Majówka z biskupem odbędzie się 28 maja.

Reklama