Mapa poprowadzi szlakiem suchedniowskich kapliczek

Data publikacji: 22.07.2020 13:08
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Suchedniów. Kapliczki przydrożne

Suchedniów. Kapliczki przydrożne
Fot. Radosław Kowalik /

Najpiękniejsze, znane, a także zupełnie zapomniane kapliczki znajdujące się w okolicy Suchedniowa będzie można znaleźć na specjalnej mapie. Przygotowuje ją Parafialny Klub Seniora w Suchedniowie w ramach projektu „Szlakiem Seniora”. Koordynatorem jest lokalny artysta Radosław Kowalik.

- Mapa kapliczek ma pomóc w atrakcyjnym spędzeniu wolnego czasu, jest przygotowana do spokojnego spaceru, dostosowanego do możliwości seniorów - wyjaśnia.

W okolicy Suchedniowa jest około 60 kapliczek, krzyży przydrożnych i miejsc pamięci. Wszystkie znajdą się na wyznaczonym szlaku. W prace włączyło się także Nadleśnictwo Suchedniów. Leśnicy mają wskazać takie miejsca na swoich terenach.

Suchedniów. Kapliczki przydrożneFot. Radosław Kowalik /

Radosław Kowalik dodaje, że podczas zbierania materiału do mapy można natknąć się na prawdziwe perełki.

- W czasie zwykłej rozmowy dowiedziałem się o nieznanej mi kapliczce, kiedy tam dotarłem zobaczyłem jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy. Kapliczka jest błękitna, przy niej znajduje się stolik i ławki, a miejsce jest bardzo zadbane. Upamiętnia śmierć jednej z rodzin podczas wojny - opowiada.

W większości kapliczki i krzyże są zadbane, rosną przy nich kwiaty, wymieniane są ozdoby i obrusy. To pokazuje, jak dużą rolę odgrywają w życiu społecznym.

W planach jest stworzenie jeszcze dwóch map. Jedna będzie pokazywała cenne zabytki na suchedniowskim cmentarzu oraz nagrobki zasłużonych dla kraju i miasta ludzi. Kolejna mapa zostanie stworzona od podstaw. Najpierw na dwóch osiedlach: Bugaj i Dawidowicza powstaną murale inspirowane świętokrzyską wycinanką ludową, a mapa poprowadzi ich szlakiem. Wszystkie mapy będą dostępne w wersji papierowej i cyfrowej.

Na początek sierpnia planowany jest spacer inauguracyjny szlakiem suchedniowskich kapliczek. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Wolności.

 

Reklama