Marek Kwitek: Prawo i Sprawiedliwość nie będzie zmagać się z kryzysem przywództwa [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 05.07.2021 07:48
Autor: Marlena Płaska , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.07.2021. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Marek Kwitek - poseł PiS

05.07.2021. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Marek Kwitek - poseł PiS
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Jarosław Kaczyński to osoba jednocząca partię i prawicowe ugrupowania pod szyldem Zjednoczonej Prawicy - podkreślił na antenie Radia Kielce poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do ponownego wyboru Jarosława Kaczyńskiego na prezesa tego ugrupowania.

Podkreślił, że przeprowadził on partię i Polskę przez trudny czas pandemii, kryzys gospodarczy i jest gwarantem sukcesu ugrupowania.

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jest to jego ostatnia kadencja na stanowisku prezesa ugrupowania.

- O następcy na pewno trzeba rozmawiać - mówił poseł Kwitek. Dodał, że w gronie przywódców partii są osoby, które mogłyby pełnić to stanowisko, wśród nich premier Mateusz Morawiecki, który podczas niedzielnych wyborów uzyskał największe poparcie Rady Politycznej na stanowisko wiceprezesa partii.

- Osoba pana premiera staje się niejako naturalną kandydaturą na to stanowisko. Jest szefem rządu, teraz jego pozycja jako wiceprezesa partii jeszcze się wzmocniła, a to wszystko, co robi również w polityce europejskiej zasługuje na uwagę i wdzięczność. My nie będziemy narzekać na kryzys przywództwa, jak chociażby w Platformie Obywatelskiej - dodał poseł. 

Odnosząc się do powrotu do krajowej polityki Donalda Tuska, poseł Marek Kwitek zwrócił uwagę, że sposób wybrania go na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej budzi zastrzeżenia.

- Wiceprzewodnicząca, pani Ewa Kopacz musiała ustąpić miejsca. To zresztą staje się jakimś standardem, bo kandydat na prezydenta, pani Kidawa-Błońska też musiała ustąpić Rafałowi Trzaskowskiemu. Platforma mówi wiele o pozycji kobiet, równouprawnieniu, ale tu te standardy są słabe - zauważył.

Poseł Kwitek podkreślił też, że Donald Tusk w Europie szkodził Polsce i powinien wziąć za to odpowiedzialność.

- Zresztą, cały ten seans nienawiści, jego wystąpienie, którego byliśmy świadkami pokazuje, że znów chce rozpocząć wojnę polsko-polską. Polacy tego nie lubią, chcą programu. Tam nie było programu. Był tylko program anty-PiS, i to z wielką pogardą. A przecież ten rząd został przez suwerena wybrany w sposób demokratyczny. Poza tym, jeśli media niemieckie cieszą się z powrotu Tuska do polskiej polityki, to oznacza, że ten interes niemiecki będzie dalej przez pana Tuska reprezentowany - dodał.

Poseł Marek Kwitek zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość nie czuje się zagrożone powrotem Donalda Tuska.

W miniony weekend Prawo i Sprawiedliwość podjęło też wewnętrzną uchwałę o zakazie zatrudniania w spółkach skarbu państwa najbliższej rodziny posłów i senatorów z ramienia partii. Poseł Marek Kwitek zaapelował do polityków opozycji, by podjęli podobne decyzje, zamiast krytykować te działania. - Nie po to Polacy nam zaufali, byśmy zyskaną władzę realizowali w imię prywatnych interesów - zaznaczył

Poseł odniósł się też do pilotażowego programu w ramach Polskiego Ładu, który ma być wsparciem dla samorządów. Mogą one otrzymać w sumie do 20 mld zł. Marek Kwitek zauważa, że potrzeby także świętokrzyskich samorządów są ogromne. 

- Ważna będzie kwestia oceny. Pieniądze mają trafiać do biedniejszych samorządów, których nie stać na duże inwestycje. Często są projekty przygotowane, z których mogliby korzystać mieszkańcy, ale nie ma z czego ich sfinansować. Tutaj możliwe będzie dofinansowanie nawet do 95 proc. - tego jeszcze w Polsce nie było. Wydaje mi się, że to może pobudzić gospodarkę, samorządy na pewno z tego skrzętnie skorzystają dla dobra mieszkańców - dodał gość Radia Kielce.

adv adv
Wiadomości
Reklama