Marsjański łazik kieleckiego zespołu wygrał z konkurencją

Data publikacji: 12.09.2021 19:07
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.09.2021 Kielce. Nagrody w  European Rover Challenge. Pierwsze miejsce Impuls Team - Politechnika Świętokrzyska

12.09.2021 Kielce. Nagrody w European Rover Challenge. Pierwsze miejsce Impuls Team - Politechnika Świętokrzyska
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zespół „Impuls Team” z Politechniki Świętokrzyskiej ponownym zwycięzcą zawodów łazików marsjańskich. Kielczanie wygrali te zawody już przed dwoma laty. W konkursie udział wzięło prawie 40 drużyn z całego świata,

Kamil Borycki, lider kieleckiej ekipy przypomniał, że w ubiegłym roku nie brali udziału w zawodach ERC. Z powodu pandemii kilka osób z zespołu w czasie konkursu musiało być na kwarantannie. Jak dodał, tym bardziej cała drużyna cieszy się z tegorocznej wygranej.

- Cieszymy się, że udało nam się obronić tytuł w wersji on-site, czyli która odbywała się na torze w Kielcach. Podczas zawodów drużyna musi zbudować robota, który będzie w stanie poruszać się po trudnym terenie, i który będzie potrafił wykonywać czynności autonomiczne, czyli by samodzielnie mógł wykonać daną komendę. To może chodzić o przejechanie z punktu a" do punktu b" lub o przeniesienie jakiegoś przedmiotu bez udziału operatora. Nam się to udało, ale i tak do ostatniej chwili czekaliśmy na ogłoszenie wyników. Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni, że udało nam się wrócić na podium - dodał Kamil Borycki.

Dumy ze studentów Politechniki Świętokrzyskiej nie kryje Zbigniew Koruba, rektor tej uczelni. 

- Jestem dumny ze studentów i doktorantów Politechniki Świętokrzyskiej. Kolejna ich wygrana świadczy o tym, że jako uczelnia reprezentujemy poziom najwyższych lotów. Chodzi o doświadczenie i wiedzę. Zwłaszcza tę wiedzę, którą możemy nazwać kosmiczną, ponieważ łaziki marsjańskie, roboty z elementami sztucznej inteligencji wykorzystywane są w technologiach technicznych - dodał prof. Zbigniew Koruba.

Drugie miejsce w zawodach, w kategorii stacjonarnej, zajęła drużyna z Turcji, a trzecie - ze Szwajcarii. Natomiast w kategorii zdalnej złoty medal trafił do ekipy z Indii, srebrny do niemieckiej, a brązowy do szkockiej.  

Reklama