Marsjański pojazd z recyklingu?

Data publikacji: 07.05.2021 13:58
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.06.2020 Kielce. Politechnika Świętokrzyska

30.06.2020 Kielce. Politechnika Świętokrzyska
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Staże i praktyki studenckie oraz współpraca przy projektach badawczych to efekt umowy, którą Politechnika Świętokrzyska podpisała z firmą MB Recycling. To jeden z liderów w dziedzinie przetwarzania elektrośmieci.

Wspólne badania mają pomóc w przyszłym recyklingu. Jak mówi dr Barbara Łukawska, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki obecnie trwają konsultacje, które mają uszczegółowić problematykę badawczą.

- Żadnych zaawansowanych planów badań, o których moglibyśmy opowiedzieć jeszcze nie mamy. Współpracę dopiero rozpoczynamy, a z powodu problemów pandemicznych trochę się to opóźniło - informuje Barbara Łukawska.

Jak dodaje, dużo bardziej zaawansowane są rozmowy na temat współpracy dydaktycznej. Politechnika Świętokrzyska wspólnie z firmą MB Recycling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko chce, żeby studenci bawili się i uczyli jednocześnie. Barbara Łukawska mówi, że właśnie został ogłoszony konkurs dla studentów na zbudowanie łazika marsjańskiego ze śmieci. Jak podkreśla prodziekan, wiele wyrzuconych elektrośmieci z powodzeniem można w tym celu wykorzystać.

- Głównym celem jest zbudowanie łazika z tych części, które jak wielu osobom się wydaje są bezużyteczne i do niczego się nie nadają. Studenci mogą zgłosić się do firmy, z którą organizujemy konkurs i dostać od nich części, z których zbudują robota - wyjaśnia doktor Barbara Łukawska.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone we wrześniu podczas zawodów prawdziwych łazików marsjańskich w Kielcach. Główną nagrodą dla konstruktorów pojazdów z odzyskanych części jest 10 tys. zł.

Reklama