Marsz w walce z rakiem. „Gladiatorzy” edukowali i propagowali zdrowy styl życia

Data publikacji: 26.06.2021 12:51
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.06.2021. Kielce. I Marsz Zdrowia „Gladiatorów” na Stadionie Leśnym

26.06.2021. Kielce. I Marsz Zdrowia „Gladiatorów” na Stadionie Leśnym
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Pod hasłem „Rak nie musi zabijać” na Stadionie Leśnym w Kielcach odbył się I Marsz Zdrowia „Gladiatorów”.

Jak powiedział Janusz Marszycki, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, ideą akcji jest aktywizowanie osób w każdym wieku, a zwłaszcza ludzi starszych, do podjęcia wysiłku w celu zniwelowania lub nawet uniknięcia choroby nowotworowej.

- Nowotwór nie wybiera. Choroba może nas dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego warto profilaktycznie zgłaszać się do lekarza, by skontrolować stan zdrowia. Ważny jest również styl życia, odpowiednia dieta, niepalenie papierosów i odstawienie alkoholu, ale także zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu. Aktywność fizyczna w znaczący sposób poprawia naszą kondycję oraz odporność nie tylko przeciw wirusom – mówił.

Janusz Marszycki zaznacza, że jego ambicją było stworzenie jeśli nie biegu, z uwagi na kondycję biorących udział, to marszu, w którym będzie mogło uczestniczyć jak najwięcej osób. W tym  członkowie rodzin osób walczących z nowotworem.

- Chcemy, by była to rodzinna impreza, bo rodzina wspólne zabiega o zdrowie.

W trakcie marszu nie było obowiązku podejmowania wysiłku ponad swoje siły. Głównym założeniem było przejście minimum 10 tys. kroków, czyli ok. 4 km, które Gladiatorzy mieli pokonać w dwóch okrążeniach wokół Stadionu Leśnego w Kielcach. Ci mający większe problemy z poruszaniem poprzestali na jednym, liczącym 2 km.

W marszu wzięło udział 15 osób. Każdy z uczestników  po zakończeniu imprezy, otrzymał pamiątkowy medal. Z kolei najstarszemu uczestnikowi wydarzenia wręczono specjalne wyróżnienie - statuetkę.

Reklama