Marszałek Bętkowski: jeśli będzie trzeba, wesprzemy tworzenie szpitala polowego [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 26.10.2020 08:31 / Data aktualizacji: 26.10.2020 09:22
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego

Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

500 mln złotych z funduszy unijnych przekazał samorząd województwa świętokrzyskiego na walkę z COVID-19. - Od początku pandemii staramy się szukać dodatkowych pieniędzy na walkę z koronawirusem i wspieranie szpitali - podkreśla Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Gość Radia Kielce przyznał, że na kolejne wsparcie może liczyć także Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu, które wykonuje niemal połowę wszystkich badań na obecność Sars-Cov-2.

- Wiosną zarzucano nam, że szczodrze finansujemy nasze szpitale, ale teraz widzimy, że te pieniądze, które wydaliśmy np. na zakup respiratorów, były niezbędne - powiedział marszałek.

- Mamy sygnały z naszych szpitali, że tych sprzętów na razie nie brakuje. Jakiś czas jeszcze będziemy panować nad sytuacją. Obyśmy szybko zwalczyli stan pandemii - dodał.

Marszałek podkreślił, że uczestniczy też w sztabie kryzysowym zorganizowanym przez wojewodę świętokrzyskiego.

- Jeśli będzie taka konieczność, samorząd województwa będzie wspierał budowę planowanego szpitala polowego w Targach Kielce - dodał

Z całej kwoty przekazanej przez samorząd na walkę z pandemią, aż 320 mln zł to pieniądze dla przedsiębiorców, którzy mogą z nich skorzystać w formie pożyczek. Dysponuje nimi Bank Gospodarstwa Krajowego i Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego. Przekazano także wsparcie na doradztwo dla firm, aby lepiej przeszły przez czas pandemii - dodaje Andrzej Bętkowski.

- Staramy się też chronić nasz świętokrzyski rynek pracy, by pomóc małym i średnim przedsiębiorcom w przetrwaniu tego trudnego czasu. Kondycja naszych firm jest istotna, żeby po zwalczeniu pandemii gospodarka mogła szybko wrócić do normalnego funkcjonowania - dodaje.

Gość Rozmowy Dnia docenił też działania pogotowia ratunkowego podkreślając zaangażowanie ratowników i wyrażając wdzięczność za ich pracę. 

adv adv
Wiadomości
Reklama