Marszałek dofinansował termomodernizację budynków użyteczności publicznej

Data publikacji: 27.07.2020 15:42
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.07.2020. Pińczów. Podpisanie umów na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej

27.07.2020. Pińczów. Podpisanie umów na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Ponad 9 mln zł unijnego dofinansowania trafiło do dwóch świętokrzyskich samorządów, zaś ponad 400 tys. zł do szpitala powiatowego w Busku-Zdroju. Pieniądze zostaną przeznaczone na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Umowę z beneficjentami podpisano dziś w Solcu-Zdroju oraz Pińczowie.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego zaznacza, że przyznane pieniądze wpłyną przede wszystkim na poprawę jakości powietrza poprzez redukcję zanieczyszczeń do atmosfery i zwiększenie efektywności energetycznej.

- To umowy, które przyczynią się do poprawy środowiska, ograniczą emisję CO2, ale i przełożą się na oszczędności finansowe - dodaje.

Ponad 3,5 mln zł unijnej dotacji otrzymał powiat pińczowski na realizację dwóch inwestycji. To termomodernizacja Domu Pomocy Społecznej w Pińczowie oraz budynku warsztatowego tamtejszego Zespołu Szkół Zawodowych. Jak mówi Małgorzata Dymek ze starostwa powiatowego, to duże i kosztowne inwestycje. Będą ocieplane m.in. stropodachy, wymieniona zostanie stolarka okienna oraz centralne ogrzewanie.

- Dodatkowym elementem tych projektów będzie montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niej uzyskamy 7 tys. kilowatów energii - tłumaczy.

27.07.2020. Pińczów. Podpisanie umów na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Kierkowski - starosta pińczowski, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego i Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa ŚwiętokrzyskiegoFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski zaznacza, że to niezbędne inwestycje, które domykają cykl remontów prowadzonych przez powiat.

- Bez unijnych środków nie moglibyśmy wygospodarować kwoty, która by pozwoliła zrealizować tak olbrzymi zakres działań - zaznacza.

27.07.2020. Pińczów. Podpisanie umów na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Na zdjęciu (od lewej): Anita Głuszek - skarbnik powiatu pińczowskiego, Ryszard Barna - wicestarosta powiatu pińczowskiego, Zbigniew Kierkowski - starosta pińczowski, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego i Jacek Sułek dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa ŚwiętokrzyskiegoFot. Marta Gajda / Radio Kielce

- To znacząca umowa i istotny projekt dla szpitala. Zakłada wymianę grzejników oraz wewnętrznego i zewnętrznego oświetlenia na energooszczędne - mówi Grzegorz Lasak dyrektor placówki. - Wymiana starych, jeszcze z lat 70-tych XX wieku kaloryferów na nowe, estetyczne to duże zadanie, które na pewno przyczyni się do znaczących oszczędności finansowych w naszym szpitalu - zaznaczył.

27.07.2020. Pińczów. Podpisanie umów na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Lasak - dyrektor Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego i Jacek Sułek - dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa ŚwiętokrzyskiegoFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Z kolei ponad 6 mln zł dofinansowania trafiło do Solca-Zdroju na termomodernizację budynku urzędu oraz czterech budynków szkół.

Reklama