Materek: nie jestem pisowskim prezydentem. A pieniądze z rządu płyną do miasta [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 18.03.2021 08:01 / Data aktualizacji: 18.03.2021 10:13
Autor: Radosław Podsiadły , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.03.2021. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Marek Materek, prezydent Starachowic

18.03.2021. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Marek Materek, prezydent Starachowic
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Nie jestem PiS-owskim prezydentem - powiedział Marek Materek na antenie Radia Kielce w kontekście zarzutów opozycji, która twierdzi, że dotacje z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiły jedynie do samorządów zarządzanych przez Prawo i Sprawiedliwość i sympatyzujących z tą partią.

- Jestem prezydentem wszystkich starachowiczan, którzy mają różne preferencje wyborcze - podkreślił Marek Materek. - Nie tylko Starachowice, ale też pobliski Wąchock, który jest zarządzany przez kolegów z Platformy Obywatelskiej także otrzymał środki. I część samorządów, które także są zarządzane przez prezydentów, wójtów i burmistrzów, którzy nie należą do Prawa i Sprawiedliwości, a nawet nie sympatyzują z tą partią, także otrzymało te pieniądze. Możemy się z tego tylko cieszyć, bo to pieniądze, które służą nie samorządowcom, ale wszystkim mieszkańcom - dodał.

W województwie świętokrzyskim dotacje z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dostało 31 projektów z samorządów zarządzanych przez Prawo i Sprawiedliwość oraz 46 inicjatyw w samorządach zarządzanych przez przedstawicieli innych ugrupowań lub komitetów lokalnych.

Starachowice są największym w regionie beneficjentem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do tego miasta trafi ponad 14 mln zł.

- To ogromna kwota, duże wsparcie, o którym jeszcze rok temu nie mogłem marzyć - powiedział na antenie Radia Kielce prezydent Marek Materek. - Wkrótce będą realizowane pierwsze inwestycje - dodał.

- W tym roku zostaną m.in. wymienione wszystkie oprawy oświetlenia ulicznego w mieście, wymienimy też cały tabor 20 autobusów miejskich na nowe, niskopodłogowe pojazdy, zasilane gazem CNG, wyprodukowane w fabryce MAN w Starachowicach. Stacja do zasilania tych pojazdów także powstanie do końca tego roku. Powstaje też nowa baza dyspozytorska, z myjnią i nowym warsztatem. Planujemy też przebudowę ulic Konstytucji 3 Maja, Parkowej, Kilińskiego i Partyzantów. Do tego w mieście powstanie ok. 10 km ścieżek rowerowych - wymienia Marek Materek.

To nie koniec ważnych inwestycji. Prezydent dodaje, że planowany jest remont otoczenia dworców: Starachowice Wschodnie i Starachowice Zachodnie. Dobiegają też końca prace w parku miejskim, a jeszcze w tym roku wybrany zostanie wykonawca remontu Parku Kultury.

- Za każdym razem staramy się łączyć różne dotacje, by odciążyć budżet miasta. W części inwestycji dotacje pokrywają 95 proc. prac. To pozwala wykonać więcej inwestycji oraz projekty, których inaczej nie bylibyśmy w stanie zrealizować - zaznacza Marek Materek.

Reklama