Mateusz Morawiecki: finanse publiczne mimo kryzysu są w bardzo dobrym stanie

Data publikacji: 09.07.2020 12:38 / Data aktualizacji: 09.07.2020 13:25
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.08.2020 Sudół koło Ostrowca Św. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego

09.08.2020 Sudół koło Ostrowca Św. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

W Sudole koło Ostrowca Świętokrzyskiego, w siedzibie Muzeum Historyczno-Archeologicznego, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami samorządów czterech powiatów: ostrowieckiego, opatowskiego, sandomierskiego i staszowskiego. Premier wręczył promesy w ramach rządowego programu inwestycji lokalnych.

Jak powiedział, zdaje sobie sprawę z tego jak ważne są inwestycji lokalne w trudnym czasie pandemii. W związku z tym wraz z prezydentem przedyskutował konieczność utworzenia rządowego programu inwestycji lokalnych.

- To fundusz, który ma rozkręcić inwestycje i wesprzeć przedsiębiorców, samorządowców, rząd i pracowników. Wesprzeć naszą gospodarkę. Wy wiecie najlepiej jak spożytkować te pieniądze - stwierdził premier.

- Nasze finanse publiczne, mimo kryzysu, są w bardzo dobrym stanie. To właśnie dlatego możemy zaoferować sześć miliardów złotych dla samorządów plus środki konkursowe. Te pieniądze nie wzięły się znikąd. To skutek uszczelnienia systemu finansowego, który był dziurawy jak durszlak - mówił premier.

Premier zaapelował także do samorządowców, aby każdy uczciwie porównał zarządzanie w czasie poprzedniego kryzysu, gdy w rządzie Donalda Tuska był też Rafał Trzaskowski. - W tym roku rząd swoimi działaniami uratował pięć milionów miejsc pracy - podkreślił.

Wszystkie samorządy stały przed widmem gwałtownego załamania finansowego. Przygotowaliśmy tarczę finansowa, która okazała się bardzo skuteczna. Spadek wzrostu PKB ma być najmniejszy w całej UE, ale nie stało się to samo z siebie. Ważne, aby samorządowcy widzieli w tym element współpracy rządu z przedsiębiorcami.

- Przygotowana tarcza uratowała pięć milionów miejsc pracy co jest udowodnione przez nieznaleźne instytucje - mówi premier Mateusz Morawiecki.

09.08.2020 Sudół koło Ostrowca Św. Wizyta premiera Mateusza MorawieckiegoFot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Reklama