Mauzoleum w Michniowie jest przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń

Data publikacji: 11.07.2021 12:18
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.07.2021. Michniów. Konferencja „Wieś polska w czasie II wojny światowej. Po pacyfikacji - losy i pamięć”.  Na zdjęciu: Tadeusz Sikora-dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Dorota Koczwańska - Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej

11.07.2021. Michniów. Konferencja „Wieś polska w czasie II wojny światowej. Po pacyfikacji - losy i pamięć”. Na zdjęciu: Tadeusz Sikora-dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Dorota Koczwańska - Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej
Fot. Paulina Michta / Radio Kielce

„Bez pamięci, nie ma zrozumienia” - mówi Dorota Koczwańska - Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Sobota jest drugim dniem konferencji „Wieś polska w czasie II wojny światowej. Po pacyfikacji - losy i pamięć”, która odbywa się w Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

11.07.2021. Michniów. Konferencja „Wieś polska w czasie II wojny światowej. Po pacyfikacji - losy i pamięć”Fot. Paulina Michta / Radio Kielce

- Okolica jest tak piękna, że trudno sobie wyobrazić, że tu kiedyś wydarzyła się taka tragedia. Tu historia została zatrzymana - potem był już tylko smutek i płacz. Pamięć, która trwa świadczy o potrzebie człowieczeństwa, o potrzebie mówienia o tym, że ta zbrodnia nie powinna się wydarzyć. Kiedy brakowałoby pamięci, brakowałoby zrozumienia, tego co się wydarzyło oraz tego, jakie decyzje podejmować w przyszłości. Dla mnie Mauzoleum w Michniowie jest przestrogą dla obecnych i przyszłych pokoleń - wyjaśnia Dorota Koczwańska - Kalita.

11.07.2021. Michniów. Muzeum Martyrologii Wsi PolskichFot. Paulina Michta / Radio Kielce

Mauzoleum w Michniowie jest kompleksem nowoczesnym, który łączy architekturę, wystawę oraz efekty audiowizualne. Nie brakuje tu także pamiątek po ofiarach pacyfikacji wsi, w postaci dokumentów, rzeczy osobistych oraz fotografii.

- Od początku chcieliśmy, by w tym miejscu przekazywanie wiedzy i narracji odbywało się w sposób nowoczesny. Funkcją tego kompleksu muzealnego jest przede wszystkim pamięć o ofiarach pacyfikacji wsi. Są tu oczywiście pamiątki, dokumenty, zdjęcia, czy krzesło z więzienia w Kielcach. Jednak nie jest to typowe muzeum, gdzie podziwiamy oryginalnie zachowane muzealia. Nastawiliśmy się na relacje, które pozyskiwaliśmy i zbieraliśmy przez kilka lat. W każdym pomieszczeniu są specjalne monitory ze słuchawkami, gdzie zwiedzający mogą wysłuchać wypowiedzi świadków, nie przeszkadzając innym. Zapewniliśmy także transkrypcję w języku angielskim, a w części poświęconej ratowaniu Żydów, w języku hebrajskim - wymienia Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

11.07.2021. Michniów. Muzeum Martyrologii Wsi PolskichFot. Paulina Michta / Radio Kielce

Wśród prelegentów znajdują się między innymi Monika Tomkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, która wygłosiła referat o pacyfikacjach wsi na terenie Wileńszczyzny, oraz Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, która opowie o zmianach w sposobie upamiętniania wydarzeń historycznych.

Oficjalne otwarcie Mauzoleum odbędzie się w poniedziałek 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa. W uroczystościach udział weźmie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

11.07.2021. Michniów. Muzeum Martyrologii Wsi PolskichFot. Paulina Michta / Radio Kielce

adv adv
Wiadomości
Reklama