Mauzoleum w Michniowie już gotowe. Budowa trwała dekadę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 26.10.2020 13:54
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Zakończyły się roboty budowlane w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. We wnętrzach obiektu trwają teraz zaawansowane prace nad przygotowaniem ekspozycji. Zwiedzający będą mogli ją zobaczyć na początku przyszłego roku.

Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, poinformował, że w ubiegły czwartek wykonawca oficjalnie zgłosił zakończenie robót budowanych. To długo wyczekiwany moment, bo prace rozpoczęły się w 2010 roku. Niestety inwestycja nie miała szczęścia do wykonawców, którzy nie radzili sobie z realizacją projektu stworzonego przez Nizio Design International.

Największym problemem w ostatnim czasie było przedostawanie się wody do wnętrza konstrukcji, ale jak zapewnia dyrektor Tadeusz Sikora udało się nad tym zapanować. Ostatnie deszczowe tygodnie były dobrym sprawdzianem.

- Większość prac związanych z uszczelnieniem zakończyła się w połowie sierpnia i czekaliśmy na długotrwałe opady, które zweryfikują wykonanie prac przez gwaranta. Poprzedni wykonawca wykonuje jeszcze korekty, bo w pewnych miejscach pojawiają się drobne przecieki - zaznacza dyrektor.

Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami. Kolejne części ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi. Pełna ekspresji architektura i celowa postępująca degradacja kolejnych elementów bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi. Podświetlone pęknięcia symbolizują krzyże, ale też nasuwają skojarzenia związane z pożarem.

Zakończenie prac budowlanych nie oznacza, że obiekt jest już gotowy. Jak wyjaśnia Tadeusz Sikora, cały czas trwają prace związane z budowaniem ekspozycji stałej. Zajmie ona powierzchnię około 1,7 tys. mkw.

- Pojawiają się kwestie związane z prawami autorskimi, licencjami. Chcemy też wykonać kilka kopii konserwatorskich. Na przykład w Muzeum Stutthof znajduje się różaniec z chleba, więc wypożyczymy go, i zrobimy jego replikę, czyli kopię konserwatorską. To jednak wymaga czasu. Ale ta wystawa nabiera kształtu, a przede wszystkim widać pewną myśl, narrację jaką ma nieść - podkreśla.

Materiałami, które dominują we wnętrzu i stają się nośnikiem treści są: beton, drewno oraz czarna stal walcowana na gorąco. Ich faktury, barwy oraz zapach mają oddziaływać na zmysły zwiedzających. Na powierzchni betonu odwzorowano odcisk drewna. Część wewnętrznych betonowych ścian posłuży m.in. do wyświetlania projekcji multimedialnych.

Ciekawym elementem wystawy są wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych chat i stodół. Na część obiektów zostały nałożone blachy z czarnej stali z nadrukami.

W sali wystaw czasowych, przesuwne ściany pozwalają dostosowywać kubaturę pomieszczenia do aktualnych potrzeb. Na potrzeby ekspozycji została także skomponowana muzyka, która będzie słyszana w całym obiekcie. Jej autorem jest Tomasz Wiracki. Przygotowanie wystawy ma się zakończyć do 25 listopada.

Budynek nie tylko w nowoczesny sposób będzie opowiadał o historii. Spełnia także wymogi ekologiczne, ponieważ obiekt ogrzewany jest pompami ciepła, które nie emitują do środowiska szkodliwych substancji.

Całkowity koszt inwestycji realizowanej w latach 2010- 2020 wyniósł ponad 40 mln zł.

Według pierwotnych planów, w listopadzie miało się odbyć uroczyste otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Jednak jak zauważa Tadeusz Sikora, ze względu na sytuację epidemiczną, trzeba to odłożyć w czasie.

- Z racji tego, że ta wystawa nie byłaby jeszcze kompletna, ale głównie z powodu pandemii, musieliśmy zrezygnować z tego oficjalnego, listopadowego otwarcia. O nowej dacie w tej chwili nawet ciężko jest mówić - dodaje.

Zanim jednak mauzoleum zostanie oficjalnie otwarte, wcześniej obiekt będzie udostępny zwiedzającym. Oni będą mogli oglądać wystawę już na początku przyszłego roku.

Reklama