Mauzoleum w Michniowie przygotowuje się do wielkiego otwarcia

Data publikacji: 17.04.2021 19:04
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.01.2021. Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej

22.01.2021. Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wystawa, konferencja naukowa, czy wydawnictwo historyczne - to tylko wybrane, najważniejsze wydarzenia związane z oficjalnym otwarciem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Muzeum Wsi Kieleckiej pozyskało na ten cel dotację w wysokości prawie 70 tys. zł z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Uroczysta inauguracja odbędzie się w dniach 12 i 13 lipca. Data ta nawiązuje do pacyfikacji mieszkańców Michniowa, która miała miejsce w 1943 roku. Jak jednak zaznacza Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, mauzoleum będzie upamiętniało nie tylko zbrodnię dokonaną przez hitlerowców w tej miejscowości, ale też w innych polskich wsiach.

- Oprócz oficjalnych uroczystości odbędzie się też duża konferencja naukowa, którą organizujemy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Jej temat będzie brzmiał „Po pacyfikacji”. Prelegenci pokażą, jak funkcjonowały wybrane miejscowości już po pacyfikacji, do czasów niemalże współczesnych - wyjaśnia.

22.01.2021. Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi PolskiejFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Pokłosiem konferencji będzie publikacja „Wieś polska w czasie II wojny światowej”, która ukaże się jesienią.

- Na pewno będzie obszerniejsze niż w ubiegłym roku, bo wydawnictwo się rozwija, coraz liczniejsze grono naukowców, historyków chce publikować swoje prace - zaznacza dyrektor.

Tadeusz Sikora mówi, że trwają już prace nad ekspozycją, która będzie poświęcona projektom rozbudowy mauzoleum w Michniowie w latach 80. XX wieku.

- Został zorganizowany ciekawy konkurs, ale wtedy zwycięskiego projektu nie zrealizowano. Wystawa będzie miała formę planszową, natomiast pojawią się też makiety, które pozwolą skonfrontować tamte plany ze stanem obecnym - tłumaczy.

Tę historyczną podróż będzie można odbyć w sali wystaw czasowych, we wnętrzach mauzoleum. Jej otwarcie zaplanowano na lipiec.

22.01.2021. Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi PolskiejFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało na wydarzenia związane z otwarciem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich ministerialny grant wart prawie 70 tys. zł. Jak mówi Tadeusz Sikora, ta kwota będzie musiała być powiększona o wkład własny, ale i tak jest powodem do radości.

- Cieszę się, że Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu docenia nasze wysiłki. Ten rok na pewno będzie dla nas pracowity, a na pewno skorzystają na tym nasi odbiorcy - zaznacza Tadeusz Sikora.

Reklama