MEN radzi jak uczyć bezpiecznie

Data publikacji: 26.08.2020 15:06
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Urząd Miasta

Poradnik dla dyrektorów szkół i nauczycieli, który ma pomóc w pracy podczas pandemii przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

To zbiór praktyk, które zdaniem resortu powinny zostać wdrożone przez szkoły. W dużej mierze dotyczą one nauczania zdalnego, które od września będzie już sporadyczne, ale w niektórych sytuacjach, na przykład po wykryciu koronawirusa u ucznia lub pracownika szkoły, część placówek będzie musiała wrócić na jakiś czas do takiej formy przekazywania wiedzy.

Marzena Tranowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 w Kielcach mówi, że wstępnie zapoznała się z wytycznymi i uważa, że poradnik jest przydatny.

- To co mi się może najbardziej przydać, to informacje dotyczące konkretnych procedur zapisanych w rozporządzeniu o czasowym ograniczeniu pracy szkoły. Pan minister zobowiązał w nich dyrektorów do opracowania pewnych zasad, na przykład przy egzaminach klasyfikacyjnych czy poprawkowych. I w tym poradniku pojawiają się informacje jak możemy to zrobić – informuje Marzena Tranowska.

Jak dodaje, jej nauczyciele przygotowali zestaw procedur przydatnych przy nauczaniu zdalnym. Zostały one przekazane ministerstwu.

- Podobnie robiły inne szkoły w Polsce, myślę, że między innymi na tej podstawie został przygotowany poradnik - mówi dyrektor SP nr 33.

Władysław Zaucha, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach mówi, że na pewno przydadzą się podpowiedzi dotyczące organizacji pracy hybrydowej w szkole. W przypadku szkół zawodowych jest to duży problem, bowiem zdalnie nie da się prowadzić zajęć praktycznych z uczniami. Jeżeli szkoła będzie zmuszona by przynajmniej częściowo wrócić do nauczania zdalnego, praktyki trzeba będzie odrabiać w innym terminie.

- Jest tu taka podpowiedź, żeby jedna grupa miała w jednym tygodniu nauczanie przedmiotów ogólnych w szkole, a druga w tym czasie pracowała sama w domu - informuje Władysław Zaucha.

W poradniku pojawiają się też zasady klasyfikacji uczniów, a także podpowiedzi jak w czasach pandemii powinny wyglądać zajęcia wychowania fizycznego czy praca biblioteki szkolnej

Publikacja dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Reklama