Miasto będzie wyjaśniać sprawę dyrektora Pomorskiego

Data publikacji: 13.05.2022 12:24
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Ryszard Pomorski - dyrektor Pałacyku Zielińskiego

Na zdjęciu: Ryszard Pomorski - dyrektor Pałacyku Zielińskiego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Władze miasta będą analizować sprawę możliwego złamania ustawy antykorupcyjnej przez Ryszarda Pomorskiego, dyrektora Domu Środowisk Twórczych w Kielcach. Pierwszy zastępca prezydenta, Bożena Szczypiór, przed zbadaniem sprawy, nie chce jej jednoznacznie oceniać.

Jak informowaliśmy, podczas czwartkowej sesji, radny Marcin Stępniewski z Prawa i Sprawiedliwości zasugerował, że dyrektor DŚT może naruszać przepis, mówiący o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Ryszard Pomorski jest szefem miejskiej instytucji i jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Sympatyków Zespołu „Wołosatki”. Radny przekazał władzom miasta pismo dotyczące tej sprawy.

Wiceprezydent Bożena Szczypiór zapowiada, że ratusz z całą pewnością szczegółowo przeanalizuje całą sprawę.

- Zanim podejmiemy działania, musimy najpierw odnieść się do pisma, które wpłynęło wczoraj po południu do urzędu miasta. Po tym jak prawnicy przeanalizują jego treść, radny otrzyma odpowiedź - mówi.

Bożena Szczypiór podkreśla, że w interesie miasta jest wyjaśnienie tej sprawy w jak najszybszym czasie.

- Jeśli faktycznie, zgłaszane przez radnego wątpliwości dotyczące m.in. zajmowania przez Ryszarda Pomorskiego funkcji dyrektora Domu Środowisk Twórczych i prezesa Stowarzyszenia Sympatyków Zespołu „Wołosatki” potwierdzą się, to musimy podjąć odpowiednie działania, w celu wyjaśnienia i wyprostowania całej sytuacji, zgodnie z przepisami obowiązującego prawa - tłumaczy.

Jak informowaliśmy, Marcin Stępniewski z klubu Prawa i Sprawiedliwości, korzystając z uprawnień radnego chciał zweryfikować sposób funkcjonowania DŚT. Jednak od prawie dwóch miesięcy nie może doczekać się reakcji dyrektora, a przekazywane mu informacje są wymijające. Ryszard Pomorski twierdzi, że nie może ujawnić faktur wystawianych przez instytucję, bo zawierają dane wrażliwe. Mówi też, że nie ma czasu, żeby odpowiedzieć na prośby radnego.

Marcin Stępniewski zwraca także uwagę na kwestię etyczną. Według niego, dyrektor DTŚ organizuje w miejskiej instytucji koncerty zespołu, z którym jest od lat związany. Stąd nasuwa się pytanie, czy nie dochodzi do sytuacji, w której Ryszard Pomorski wystawia faktury, które potem opłaca jako szef Domu Środowisk Twórczych.

Poniżej pisma radnego Marcina Stępniewskiego do Bożeny Szczypiór oraz Bogdana Wenty

Pismo radnego Marcina Stępniewskiego do Bogdana Wenty - prezydenta KielcFot. Marcin Stępniewski

Pismo radnego Marcina Stępniewskiego do Bogdana Wenty - prezydenta KielcFot. Marcin Stępniewski

Pismo radnego Marcina Stępniewskiego do Bożeny Szczypiór - zastępcy prezydenta KielcFot. Marcin Stępniewski

Pismo radnego Marcina Stępniewskiego do Bożeny Szczypiór - zastępcy prezydenta KielcFot. Marcin Stępniewski

Reklama