Miasto odetchnie, kierowcy nie będą stać w korkach. Przetarg na obwodnicę Opatowa

Data publikacji: 23.12.2020 21:41
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza przetarg na realizację obwodnicy Opatowa w ciągu drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej nr 9.

W tej sprawie przesłane zostały już dokumenty do Dziennika Unii Europejskiej, a to oznacza, że ogłoszenie o postępowaniu ukaże się w najbliższych dniach - poinformowała Radio Kielce Małgorzata Pawelec-Buras, główny specjalista ds. komunikacji w GDDKiA.

Obwodnica Opatowa uwolni miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin, poprawi jakość życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo. Znacznie skróci czas podróżowania drogami nr 9 i nr 74. Będzie stanowiła ważny odcinek planowanej trasy ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Ominie Opatów od południowo-zachodniej strony, a jej uzupełnieniem będzie w przyszłości projektowany odrębnie 3-kilometrowy łącznik w ciągu drogi krajowej nr 74 poprowadzony na północ od miasta.

W ramach obwodnicy Opatowa planowane są dwa węzły drogowe: węzeł Opatów na skrzyżowaniu istniejącej drogi nr 9 z jej przyszłym przebiegiem i z planowanym łącznikiem północnym do drogi krajowej nr 74 oraz węzeł Marcinkowice na skrzyżowaniu planowanej trasy ekspresowej S74 z projektowaną drogą krajową nr 9 zapewniający skomunikowanie z drogą wojewódzką nr 757 do Staszowa.

Nowa trasa przebiegać będzie przez gminy Opatów, Lipnik i Sadowie. Na skrzyżowaniu obecnej drogi krajowej nr 74 z nowym przebiegiem drogi nr 9, a także na włączeniu przyszłej S74 do istniejącej DK9 planowane są bezkolizyjne ronda.

W ramach inwestycji powstaną obiekty inżynierskie (estakady, wiadukty, mosty, przejścia dla zwierząt i przepusty). Planowane jest wykonanie dróg dojazdowych, urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, oświetlenia i odwodnienia, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Obwodnica Opatowa będzie realizowana w systemie „Projektuj i buduj” w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Zadaniem wyłonionego w postępowaniu przetargowym wykonawcy będzie opracowanie projektu budowlanego w oparciu o wykonaną koncepcję programową, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wybudowanie obwodnicy.

Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest w przyszłym roku po zakończeniu procedury przetargowej.

Reklama