Michałowskie konie szykują się na Pride of Poland

Data publikacji: 31.07.2020 15:09
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
31.07.2020 Michałów. Stadnina koni. Przygotowanie koni przed wyjazdem do Janowa Podlaskiego na Pride of Poland

31.07.2020 Michałów. Stadnina koni. Przygotowanie koni przed wyjazdem do Janowa Podlaskiego na Pride of Poland
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Siedem klaczy - najcenniejsze okazy koni czystej krwi wystawi stadnina koni w Michałowie na tegorocznej 51. aukcji Pride of Poland, która odbędzie się 9 sierpnia w Janowie Podlaskim.

- To solidna reprezentacja koni i dobra oferta – zapewnia Weronika Sosnowska, starszy specjalista ds. spraw hodowli zwierząt w stadninie.

Faworytkami są dwie klacze, za które stadnina spodziewa się uzyskać najwyższe kwoty.

- Bardzo mocnym punktem na liście aukcyjnej jest 2-lenia klacz Florissima, która w ubiegłym roku została uhonorowana tytułem czempionki Polski klaczek rocznych i starsza klacz Lawinia – córka zasłużonego ogiera Ekstern. Klacz, która w 2015 roku zdobyła nagrodę za najlepszy ruch podczas narodowego Championatu Polski w Janowie Podlaskim – zaznacza.

Paweł Siliwoniuk, trener i prezenter w stadninie zaznacza, że w Michałowie trwają ostatnie przygotowania do „Pride of Poland”. To m.in. strzyżenie koni w okolicach oczu i pyska. Z kolei tzw. konie siwe wymagają strzyżenia całego ciała. Jak dodaje, aby sierść była lśniąca stosowane są odpowiednie preparaty, które pomagają uzyskać zamierzony efekt.

- To głównie preparaty na połysk sierści. Najczęściej są to różnego rodzaju oleje, spraye, które kupowane są za granicą. Najbardziej popularnym i od lat używanym jest jednak szampon Bambino – zaznacza.

Pierwsze konie do Janowa pojadą w najbliższy poniedziałek. Zwierzęta przed wyjazdem trzeba odpowiednio przygotować i zabezpieczyć.

- Większość koni ma owijane nogi, żeby podczas podróży nie doszło do urazu. Ze względu na wygolone pyski koniom zakładamy także futerka na nos, tak aby się nie obtarł, a przede wszystkim miały zapewniony komfort jazdy – dodaje.

Zaznacza, że najważniejsza jest pielęgnacja kopyt. Kowal czyści je i koryguje oraz podkuwa. Istotna jest także kondycja i sylwetka. Liczy się więc odpowiednia dieta. Podstawową dawką stosowaną w żywieniu jest owies i pasza białkowa, która zapewnia nie tylko energię, ale i pozwala na rozbudowanie masy mięśniowej. Stosowane są także elektrolity mineralno-witaminowe.

10 sierpnia, podczas letniej wyprzedaży Summer Sale, zaprezentuje się również siedem koni, w tym sześć klaczy i jeden ogier.

W związku z pandemią koronawirusa w sprzedaży jest 50 biletów w cenie 200 zł za miejsce na całe wydarzenie. W pierwszej kolejności uprawnionymi do zakupu zaproszenia są właściciele i hodowcy, których konie biorą udział w wydarzeniu. Właściciel/Hodowca może kupić maksymalnie dwa zaproszenia.

Bilety można kupować poprzez e-mail: rezerwacja@pkwk.org, wszystkie bilety są imienne na konkretne osoby.

Przygotowany został już także oficjalny katalog aukcyjny. Zawiera on szczegółowe informacje o koniach wystawionych do sprzedaży - ich rodowód, karierę hodowlaną, championatową lub wyścigową. Całość wzbogacają zdjęcia.

W ubiegłym roku stadnina w Michałowie zarobiła na aukcjach 1,396 mln euro, czyli ok. 6 mln zł. Najdrożej sprzedaną klaczą była siwa Galerida z michałowskiej stadniny, za którą zapłacono 400 tys. euro.

Reklama