Mickiewicz wyśpiewany w Skarżysku

Data publikacji: 24.11.2021 20:49
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
24.11.2021. Skarżysko-Kamienna. Koncert Mickiewicz w pieśni. Na zdjęciu (od lewej): Małgorzata Kowalska, Renata Drozd i Marcin Brykczyński

24.11.2021. Skarżysko-Kamienna. Koncert Mickiewicz w pieśni. Na zdjęciu (od lewej): Małgorzata Kowalska, Renata Drozd i Marcin Brykczyński
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Liryki miłosne, pieśni patriotyczne i utwory kompozytorów różnych pokoleń, w tym Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki złożyły się na koncert „Mickiewicz w pieśni”, który odbył się w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku.

Pieśni Mickiewicza i inspirowane jego twórczością śpiewała sopranistka Renata Drozd, na fortepianie akompaniowała jej Małgorzata Kowalska. Narrację prowadził aktor Marcin Brykczyński, w przytaczanych przez niego historiach były fakty z życia Adama Mickiewicza, anegdoty zachowane przez jego przyjaciół i refleksje badaczy literatury.

Adam Mickiewicz układał melodie do własnych utworów, pieśni w scenie więziennej z trzeciej części „Dziadów” oraz do wiersza „Słowiczku mój”, w utworach zawierał pełnię duszy romantyka.

Występowi przysłuchiwała się duża grupa mieszkańców Skarżyska. Tuż po zakończeniu koncertu słuchacze podkreślali, że było to doświadczenie kulturalne, jakiego dawno nie było w mieście. 

24.11.2021. Skarżysko-Kamienna. Koncert Mickiewicz w pieśni. Na zdjęciu (od lewej): Małgorzata Kowalska, Renata Drozd i Marcin BrykczyńskiFot. Anna Głąb / Radio Kielce

- Potrzebowaliśmy takiego występu, kultury wysokiej, ambitnej. Nie pamiętam, kiedy słyszałem tak piękny śpiew - mówił jeden ze słuchaczy.

Wśród obecnych były także polonistki, które z przyjemnością przypominały sobie teksty czytane najpierw na studiach, a później razem z uczniami. 

- Pisałam pracę magisterską z Mickiewicza, dziś wiele fragmentów wracało do mojej pamięci po latach zapomnienia - mówiła jedna z nauczycielek.

Trzeci z cyklu koncertów „Mickiewicz w pieśni” odbędzie się w piątek, 26 listopada, w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

24.11.2021. Skarżysko-Kamienna. Koncert Mickiewicz w pieśniFot. Anna Głąb / Radio Kielce

adv adv
Wiadomości
Reklama