Mieszkańcy Dobrowody chcą obwodnicy

Data publikacji: 13.01.2021 18:39
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.01.2021 Dobrowoda. Droga wojewódzka nr 973

13.01.2021 Dobrowoda. Droga wojewódzka nr 973
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Świętokrzyski Zarząd Dróg rozstrzygnął przetarg na opracowanie koncepcji obwodnicy Dobrowody w gminie Busko-Zdrój. To przełomowa wiadomość dla mieszkańców, oczekujących nowej trasy, która odciąży ich miejscowość od natężonego ruchu drogowego.

Tomasz Jamka, członek zarządu województwa informuje, że podpisano już umowę z wykonawcą, który ma opracować koncepcję programowo-przestrzenną inwestycji. Po stronie wykonawcy leży także uzyskanie decyzji środowiskowej na realizację przedsięwzięcia.

- W koncepcji zostanie przedstawionych kilka wariantów. Ostatecznie zostanie wybrany jeden. Wykonawca ma czas do 28 października tego roku. Wówczas ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej dla tego zadania - zaznacza.

Przez Dobrowodę biegnie droga wojewódzka nr 973. Po obu stronach drogi znajdują się domy mieszkalne. Wzdłuż drogi jest też przedszkole i szkoła podstawowa. Barbara Wielgo, radna rady miejskiej w Busku-Zdroju zwraca uwagę na wzmożony ruch pojazdów ciężarowych.

- Powoduje to drżenie mebli i naczyń. Pęka mur kościelny, pękają domy. Wzmożony hałas powoduje frustrację i niezadowolenie mieszkańców - wyjaśnia.

- Sąsiedztwo drogi jest ogromną uciążliwością. Nie można tu normalnie żyć, uczyć się, pracować i odpoczywać. Nie da się otworzyć okna. Postanowiliśmy działać. Napisaliśmy petycję. Sprawa była pilna. W ciągu dwóch godzin zebraliśmy blisko 400 podpisów od mieszkańców. Pismo wraz z podpisami złożyliśmy w marcu ubiegłego roku i zaczęły się procedury. Zorganizowaliśmy spotkanie w świetlicy wiejskiej. W spotkaniu wziął udział przewodniczący sejmiku. Wówczas powiedzieliśmy o uciążliwościach związanych z sąsiedztwem drogi - mówi radna.

Roman Sobczak, członek rady sołeckiej w Dobrowodzie zaznacza, że ze względu na wzmożony ruch pojazdów ciężarowych, Dobrowoda znalazła się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie kryje zadowolenia, że w końcu uwzględniono głos mieszkańców i podjęto działania w kierunku budowy obwodnicy.

- Nowa droga może zostać poprowadzona po stronie zachodniej jak i od strony południowej miejscowości. Liczę, że ta koncepcja pozwoli na wybranie optymalnego rozwiązania zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, ale i dobra mieszkańców - dodaje.

Grzegorz Wielgo, sołtys Dobrowody dodaje, że obwodnica wpłynie na poprawę życia i bezpieczeństwa mieszkańców.

- Pojazdy poruszają się także z nadmierną prędkością. Uniemożliwiają normalne włączenie się do ruchu pojazdów wyjeżdzających z posesji. Z kolei w weekendy wzmożony jest ruch samochodów osobowych na warszawskich numerach. Po otwarciu mostu w Nowym Korczynie, droga wojewódzka, która przebiega przez Dobrowodę stała się najkrótszą trasą w kierunku polskich gór - dodaje.

Koszt wykonania koncepcji obwodnicy to blisko 100 tys. zł.

Reklama