Mieszkańcy gminy Morawica mają już wodę. Na razie z ujęć rezerwowych

Data publikacji: 02.09.2020 11:24
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mimo skażenia bakteriami E. coli wodociągu w Brzezinach, mieszkańcy gminy Morawica mogą już korzystać z wody zdatnej do spożycia. Jest to możliwe dzięki uruchomieniu awaryjnych źródeł wody.

Jak informuje Tomasz Kozłowski, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Morawicy, mieszkańcy, którzy od wczoraj nie mieli dostępu do czystej wody mogą korzystać z trzech ujęć rezerwowych.

- Woda zdatna do spożycia powróciła do domów wczoraj około godziny 18.00. Sukcesywnie informowaliśmy mieszkańców o kolejnych ulicach i miejscach, które zostały podłączone do awaryjnej sieci. Stosowne komunikaty pojawiały się zarówno na stronie internetowej zakładu, jak również były wysyłane poprzez aplikację „blisko”, która ułatwia kontakt z mieszkańcami - dodaje.

Tomasz Kozłowski wyjaśnia, że woda z ujęć awaryjnych jest w pełni bezpieczna, jednak możliwe jest wystąpienie spadków w ciśnieniu instalacji, dlatego mieszkańcy powinni racjonalnie gospodarować wodą.

- Mogą wystąpić przerwy w dostępie do wody. Jest to związane z infrastrukturą rezerwową, która nie jest przygotowana do tak dużego poboru. Źródła ponownie muszą zaopatrzyć się w wodę. O wszystkim będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem komunikatów na stronie internetowej zakładu - wyjaśnia.

Burmistrz Morawicy Marian Buras, podkreśla, że dzięki sprawnym działaniom zakładu Gospodarki Komunalnej udało się w szybki sposób zapewnić dostęp do wody dla mieszkańców.

- Oczywiście ujęcie wody w Brzezinach zostało zamknięte. Dopiero wówczas kiedy woda przejdzie odpowiednie badania i będzie ponownie zdatna do spożycia zostanie uruchomione. Ponadto jeszcze w tym roku planujemy realizację inwestycji, dzięki której ujęcie w Dębskiej Woli zostanie podłączone z siecią. Dzięki czemu nasze możliwości na wypadek ewentualnych awarii będą jeszcze większe.

Wyrozumiale do awaryjnej sytuacji podchodzą mieszkańcy Morawicy. W rozmowie z naszym reporterem podkreślają, że utrudnienia nie były zbyt uciążliwe, a gmina podjęła szybkie i skuteczne kroki, aby zapewnić dostęp do wody pitnej.

Przypomnijmy, wczorajsze skażenie pozbawiło dostępu do wody pitnej prawie 10 tys. mieszkańców gminy Morawica, między innymi miejscowości Brudzów, Lisów, Bieleckie Młyny, czy Wola Morawicka. Obecnie ujęcie wody w Brzezinach jest chlorowane i płukane. Wodociąg może zostać ponownie uruchomiony w czwartek lub piątek.

Reklama