Mieszkańcy kolejnej części Sandomierza doczekali się kanalizacji

Data publikacji: 12.09.2020 07:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.09.2020. Sandomierz. Nowa przepompownia przy ul. Polnej. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza i Piotr Sołtyk - prezes PGKiM

12.09.2020. Sandomierz. Nowa przepompownia przy ul. Polnej. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza i Piotr Sołtyk - prezes PGKiM
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Ponad 2 km sieci kanalizacji sanitarnej wybudowano na ulicy Polnej w Sandomierzu. W ramach inwestycji powstała też przepompownia sieciowa i siedem przepompowni przydomowych, zasilanych energią elektryczną. Ulica zyskała także nową nawierzchnię.

12.09.2020. Sandomierz. Nowa przepompownia przy ul. PolnejFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że inwestycja była bardzo potrzebna, a mieszkańcy długo na nią czekali. Dzięki niej możliwość przyłączenia się do kanalizacji mają już 44 domy jednorodzinne znajdujące się wzdłuż ulicy Polnej. Wkrótce taką możliwość otrzyma 15 kolejnych gospodarstw domowych.

Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu Piotr Sołtyk powiedział, że można już składać wnioski o budowę przyłączy. Średnio opłata za metr przyłącza wyniesie od 70 do 100 zł. Różnice wynikają z tego, że na ulicy Polnej jest specyficzne ukształtowanie terenu.  

Z inwestycji cieszy się jedna z mieszkanek ulicy Polnej, Joanna Ponikowska, która podkreśla, że nareszcie mieszkańcy tej części miasta doczekali się sieci kanalizacyjnej. Sama do tej pory korzystała z przydomowej  oczyszczalni ścieków, której bieżące oczyszczanie było dodatkowym kłopotem. - Teraz będzie zupełnie inaczej, po prostu lepiej - stwierdziła.

Inwestycja kosztowała 2,33 mln złotych. Większość pieniędzy pozyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w formie preferencyjnej pożyczki umarzanej do 30 proc. PGKiM z własnych środków dołożyło około 20 proc. potrzebnej kwoty.

Obecnie w Sandomierzu stopień skanalizowania miasta wynosi 98 proc. Gorzej jest poza tzw. aglomeracją, gdzie stopień zaludnienia jest mniejszy. Tam  ten wskaźnik wynosi 95 proc. W następnej  kolejności kanalizacja budowana będzie na ulicy Wincentego Burka.

12.09.2020. Sandomierz. Ul. PolnaFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama