Mieszkańcy miasta poznali uroki rezerwatu Wietrznia

Data publikacji: 05.07.2020 11:16
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.07.2020. Kielce. Spacer w ramach akcji „Kielce Naturalnie”. Wietrznia

05.07.2020. Kielce. Spacer w ramach akcji „Kielce Naturalnie”. Wietrznia
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Chociaż znajduje się w centrum Kielc, wielu ludzi o nim zapomina. Dziś piękno rezerwatu przyrodniczego Wietrznia na nowo odkryli mieszkańcy miasta, którzy wzięli udział w spacerze organizowanym przez Geopark.

- To największy rezerwat przyrody na terenie Kielc związany z kamieniołomem. Obejmuje swoją powierzchnią prawie 18 hektarów - informuje Michał Poros z Geoparku. - Jest to świadectwo i pamiątka dawnej eksploatacji wapienia w tym miejscu. Ona uwidoczniła profil skał, które mają około 380 mln lat. Jest tam dużo skamieniałości dokumentujących dawne, dewońskie, tropikalne morze - mówi.

Jak dodaje, występują tu także jaskinie, uskoki, fałdy i mineralizacje. Podczas spaceru można dowiedzieć się także jak wyglądała praca ludzi na tym terenie. Michał Poros zauważa, że kilkadziesiąt lat temu był to obszar podmiejski, a obecnie rezerwat znajduje się praktycznie w sercu miasta.

- Bez wątpienia jest to ciekawe miejsce, ponieważ możemy znaleźć tu wytchnienie od miejskiego zgiełku. Obecnie występuje tu dużo roślinności - zaznacza.

W spacerze wzięła udział m.in. pani Jolanta z wnukami.

- Przyjechaliśmy z Krakowa i chcę im pokazać Kielce. Trochę są niezadowolone, że musiały wyjść z domu, bo jest zbyt ciepło, ale mam nadzieje, że to minie - mówi.

W ramach akcji Kielce Naturalnie, za tydzień piechurzy wyruszą na wycieczkę po Kadzielni. Spacer z przewodnikiem kosztuje 5 zł. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej kieleckiego Geoparku. Stworzono tam także specjalną zakładkę, gdzie można zapoznać się z najciekawszymi atrakcjami geologicznymi Kielc. Znajdują się tam także informacje dotyczące kieleckich szlaków pieszych i rowerowych, ale też praktyczne rady gdzie w mieście można przenocować i zjeść.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama