Mieszkańcy osiedla Ogrody stworzą grę terenową

Data publikacji: 15.10.2021 20:13
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.10.2021. Ostrowiec Św. Uczestnicy spotkania o questach rozpoczęli później warsztaty z nordic walking

15.10.2021. Ostrowiec Św. Uczestnicy spotkania o questach rozpoczęli później warsztaty z nordic walking
Fot. LGD „Krzemienny Krąg”/Facebook

Już niebawem mieszkańcy ostrowieckich Ogrodów będą mogli wyruszyć w sentymentalną podróż retro po swoim osiedlu. Mogą też pomóc w stworzeniu pełnego zagadek i rebusów questu, który oparty będzie na fotografiach, wspomnieniach i pamiątkach z dawnych lat.

Jak informuje Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu - gry terenowe, tzw. questy to forma ochrony dziedzictwa danego miejsca. Coraz częściej questy powstają w miastach, a nawet w muzeach. W Ostrowcu powstaje gra terenowa, której uczestnicy będą przemierzać miasto z kijkami nordic walking. Do odgadnięcia będą zagadki i rebusy, umieszczone na specjalnych ulotkach. Będą do nich dołączone zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat. Na końcu mieszkańcy będą mogli zobaczyć jak dawniej wyglądały miejsca przez nich odwiedzane w czasie zabawy.

Jarosław Kuba, szef LGD „Krzemienny Krąg” mówi, że wychowywał się na osiedlu Ogrody i wspomina, że na jego terenie było wiele ciekawych miejsc, z którymi wiążą się jakieś wydarzenia. To m.in. kapliczka, przed którą odbierało się zagraniczne dary dla hutników, miejsca, w których młodzież najbardziej psociła lub pozyskiwała materiały na żołnierzyki. Jak dodaje, jest ciekaw co będą wspominać osoby, które mieszkały na Ogrodach w latach 50. czy 60., gdy osiedle zaczęło dopiero powstawać.

Inicjatywa ma pobudzić mieszkańców do działania, ruchu i integracji. Quest powinien być gotowy w ciągu dwóch miesięcy. Z zebranych zdjęć powstanie wystawa w jednej z restauracji na osiedlu Ogrody. Na zakończenie powstanie monografia, w której będą głosy mieszkańców opowiadających historię tej części miasta.

Reklama