Mieszkańcy sami zebrali pieniądze na odnowienie ponad 130-letniej figury

Data publikacji: 26.09.2020 12:41
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.09.2020. Jaronowice. Odnowiona figura Matki Boskiej

26.09.2020. Jaronowice. Odnowiona figura Matki Boskiej
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Mieszkańcy Jaronowic, wsi w powiecie jędrzejowskim, zebrali 3,5 tys. zł i odnowili figurę Matki Boskiej z 1883 roku. Rzeźba stoi przy bardzo ruchliwej trasie Jędrzejów - Katowice, kilka kilometrów za Nagłowicami.

Inicjatorką jej odnowienia była jedna z mieszkanek wsi, pani Marianna Parzniewska. Przez ponad 30 lat wraz z mężem sami odnawiali figurę, przy wsparciu mieszkańców z kilku okolicznych domów, jednak rzeźba wymagała przeprowadzenia poważniejszych prac renowacyjnych. Popękał postument, na którym stoi figura. Z tego powodu zapadła decyzja o zaangażowaniu większego grona mieszkańców w zbiórkę i wykonaniu niezbędnych prac. Okazało się, że ta inicjatywa spotkała się z dużym odzewem mieszkańców wsi, którzy bardzo chętnie wsparli finansowo to dzieło. Pani Marianna dodaje, że figura jest bardzo ważna dla całej wsi, od dawien dawna mieszkańcy spotykają się przy niej na modlitwie.

W oficjalnym oddaniu figury po renowacji uczestniczył m.in. Paweł Faryna, starosta jędrzejowski, który podziękował pani Mariannie za inicjatywę. Dodał, że powinien to być przykład dla mieszkańców innych miejscowości.

- Zachęcam wszystkich do dbania o naszą tradycję i kulturę, do zadbania o takie figurki, których jest bardzo dużo, a wiele z nich jest w bardzo złym stanie. Mieszkańcy Jaronowic dali bardzo dobry przykład - podkreślił starosta.

Marek Mentel rady powiatu jędrzejowskiego zauważył, że figura jest bardzo ważna, ponieważ była świadkiem smutnej historii upadku Powstania Styczniowego. W jego ocenie, data 1883 widniejąca na figurze bez żadnych odniesień religijnych świadczy o tym, że fundatorzy postawili ją 20 lat po upadku powstania, jako wołanie o pomoc w odzyskaniu niepodległości. Z kolei Witold Chmielewski ze Stowarzyszenia Patriotyczne Chrześcijańskie Tyniec w podziękowaniu za inicjatywę, wręczył Mariannie Parzniewskiej jeden z drewnianych krzyży, które stowarzyszenia wykonało z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. 

Władze powiatu jędrzejowskiego deklarują, że przy figurze stanie ławeczka, która będzie służyć lokalnej społeczności.

Reklama