Mieszkańcy Samostrzałowa i Rębowa doczekali się przydomowych oczyszczalni

Data publikacji: 20.11.2020 19:48
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Tomasz Socha - nowy wójt gminy Kije

Tomasz Socha - nowy wójt gminy Kije
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W gminie Kije zakończyła się budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Siedem z nich powstało w miejscowości Rębów, drugie tyle w Samostrzałowie.

Jak mówi Tomasz Socha, wójt gminy Kije, zostały one wykonane w miejscach, gdzie budowa tzw. nitki kanalizacyjnej nie wchodzi w grę, np. ze względu na ukształtowanie terenu.

- To ważna inwestycja dla mieszkańców. Gospodarstwa, w których zostały zamontowane przydomowe instalacje, nie są w zwartej zabudowie. Budowa sieci kanalizacyjnej byłaby zbyt kosztowna. Mieszkańcy wolą we własnym zakresie dbać o trwałość i żywotność oczyszczalni - zaznacza wójt.

Tomasz Socha dodaje, że mieszkańcy zachwalają instalacje. Dzwonią, dopytują czy będzie jeszcze możliwość skorzystania z dofinansowania do budowy oczyszczalni.

- Niewykluczone, że w przyszłym roku będziemy ogłaszać kolejny nabór na budowę następnych przydomowych oczyszczalni - podkreśla.

Gmina przygotowuje się do budowy sieci kanalizacyjnej w dalszej części Rębowa, Borczyna i Woli Żydowskiej. Wójt liczy, że jeszcze przed końcem roku uda się uzyskać stosowne pozwolenia, a w przyszłym roku prace te ruszą pełną parą.

Wykonawcą inwestycji było przedsiębiorstwo Ekofirma z Ostrowca Świętokrzyskiego, które wygrało przetarg na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Przypomnijmy, prace rozpoczęły się 18 czerwca po zakończeniu etapu projektowego i po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.

Koszt zadania wyniósł 213 tys. złotych. Gmina na ten cel pozyskała 93 tys. złotych dofinansowania. Środki pochodzą z programu „Gospodarka wodno-ściekowa”, który wchodzi w skład Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

Reklama