Mieszkańcy Sandomierszczyzny oddali hołd powstańcom styczniowym

Data publikacji: 07.02.2021 11:07
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.02.2021. Czyżów Szlachecki. Uroczystości patriotyczne z okazji 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Na zdjęciu (od lewej): Małgorzata Pruś - dyrektor biura poselskiego Krzysztofa Lipca, poseł Krzysztof Lipiec, poseł Marek Kwitek

07.02.2021. Czyżów Szlachecki. Uroczystości patriotyczne z okazji 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Na zdjęciu (od lewej): Małgorzata Pruś - dyrektor biura poselskiego Krzysztofa Lipca, poseł Krzysztof Lipiec, poseł Marek Kwitek
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Czyżowie Szlacheckim w gminie Zawichost odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W mszy za ojczyznę w kościele parafialnym uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści.

Poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur PiS, powiedział, że trzeba pielęgnować dziedzictwo wielkiego patriotyzmu. Ponad 150 lat temu nasi przodkowie okazali tę postawę  broniąc ojczyzny w trudnych czasach zaborów. To było podstawą, aby tworzyć patriotyzm za czasów II  Rzeczypospolitej.

- To nie kto inny a marszałek Józef Piłsudski, twórca państwa polskiego na legendzie powstańców styczniowych zbudował potęgę polskiej armii, która świetnie dała radę nawale bolszewickiej  podczas tzw. cudu nad Wisłą. Było to piękne ukazanie patriotyzmu polskiego. My dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce m.in. dzięki bohaterom powstania styczniowego - dodał poseł Lipiec.

Jednym z organizatorów uroczystości był także poseł PiS Marek Kwitek, który podkreślił, że należy przypominać mieszkańców Sandomierszczyzny, aktywnych uczestników powstania styczniowego, aby nigdy nie zaginęła o nich pamięć. Ci ludzie wykazali się niezwykłą odwagą i determinacją upominając się o wolną ojczyznę.

Poseł Kwitek przypomniał, że na ziemi czyżowskiej mocno funkcjonowała organizacja cywilna, w której głównie zaangażowane były kobiety, a wiązało się to z istnieniem  dworu Prędowskich. Jadwiga Prędowska była emisariuszką Rządu Narodowego, tak samo jak i Antoni Szelągiewicz,  powstaniec, z zawodu kowal. Oboje spoczywają na cmentarzu parafialnym Czyżowie. Bardzo mocno w działalność powstańczą zaangażowany był także ks. Stanisław Świątkiewicz, ówczesny proboszcz parafii w Czyżowie Szlacheckim, który potem karany był za to kontrybucjami i represjami. Poseł Marek Kwitek zwrócił uwagę, że w powstanie styczniowe zaangażowali się przedstawiciele wszystkich warstw społecznych, co widać chociażby na przykładzie gminy Zawichost.

- Było to zarówno ziemiaństwo, duchowieństwo, jak i włościanie, a wszystkich połączyła sprawa narodowa. Jeżeli nie będziemy kontynuowali pamięci o tamtych wydarzeniach to być może stanie się tak jak tu w Czyżowie, gdzie jeszcze przed wojną była mogiła czterech powstańców styczniowych, a teraz nie ma po niej śladu. Właśnie krzyże i mogiły świadczą o tym ogromnym poświęceniu i o walce o niepodległe państwo polskie - powiedział poseł Marek Kwitek.

Burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka stwierdziła, że dla niej uroczystości z okazji rocznicy wybuchu powstania styczniowego są bardzo ważne.

- Chciałabym, aby mieszkańcy naszej gminy wiedzieli o swoich przodkach, o osobach które brały udział w tym zrywie narodowym. Musimy znać swoją przeszłość, abyśmy mogli na niej budować naszą tożsamość - dodała burmistrz.

Następnie zebrani przeszli na cmentarz parafialny, gdzie na mogiłach powstańców złożone zostały kwiaty, zapalono znicze.

Dalsze uroczystości z okazji wybuchu powstania styczniowego odbyły się w Górach Wysokich i w Dwikozach, gdzie m.in. oddany został hołd poległym w bitwie pod Słupczą z 8 lutego 1863 roku.

adv adv
Wiadomości
Reklama