Mieszkańcy Sielca nie odpuszczają. Traktory znów będą blokować drogę

Data publikacji: 17.09.2020 11:13
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.02.2020 Sielec Biskupi. Protest przeciwko planom budowy biogazowni

27.02.2020 Sielec Biskupi. Protest przeciwko planom budowy biogazowni
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Mieszkańcy Sielca Biskupiego powracają do protestów przeciwko budowie biogazowni w ich miejscowości. Powodem akcji protestacyjnej jest niefortunna lokalizacja zakładu, który ma być wybudowany bardzo blisko ich domów.

Ich zdaniem budowa elektrociepłowni z uwagi na produkcję gazów z odpadów poubojowych, wiąże się z nieprzyjemnym zapachem i wzmożonym ruchem samochodów. Obawiają się także chorób i zanieczyszczenia.

Na znak protestu mieszkańcy Sielca Biskupiego będą blokować drogę wojewódzką nr 768 na odcinku Sielec Biskupi - Skalbmierz. Po trasie od godziny 16.30 do 17.30 będą poruszać się ciągniki, które mają za zadanie spowolnić ruch pojazdów.

Spór o budowę biogazowni w Sielcu Biskupim w gminie Skalbmierz trafił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ponieważ burmistrz Marek Juszczyk odmówił wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji.

Organ uchylił wydaną przez burmistrza decyzję, wzywając urząd do ponownego rozpatrzenia sprawy. Zaś inwestor został zobowiązany przez gminę Skalbmierz do ponownego przygotowania raportu oddziaływania na środowisko. Następnie urząd będzie pracował nad uzyskaniem stosownych opinii i rekomendacji dla raportu. Ponownie zostaną wszczęte również konsultacje społeczne.

Protesty mieszkańców, trwają od października ubiegłego roku. W marcu zostały zawieszone ze względu na obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną. W czerwcu tego roku mieszkańcy ponownie wyszli na drogę, aby wyrazić swoje niezadowolenie z planowej inwestycji. Ostatni protest miał miejsce pod koniec lipca.

Reklama