Mieszkania już oddane do użytku. Lokatorzy są zachwyceni

Data publikacji: 01.10.2020 14:31
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.10.2020 Wiśniówka. Nowe mieszkania chronione. Uroczystość otwarcia. Biskup Andrzej Kaleta

01.10.2020 Wiśniówka. Nowe mieszkania chronione. Uroczystość otwarcia. Biskup Andrzej Kaleta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

16 mieszkań chronionych w podkieleckiej Wiśniówce oddała do użytku Caritas Diecezji Kieleckiej. Z tej formy wsparcia będą mogły skorzystać 34 osoby. Pierwsi lokatorzy już się wprowadzili. Mieszkania powstały w budynku po dawnej przychodni.

Przed rokiem na parterze zostało oddane dzienne centrum opieki i rehabilitacji. Już wtedy dyrektor Caritas Kieleckiej ksiądz Stanisław Słowik zapowiedział powstanie mieszkań wspomaganych, które dziś zostały poświęcone.

- Mamy przygotowane 34 miejsca dla osób niepełnosprawnych, starszych, częściowo samodzielnych, które nie wymagają całodobowej opieki w placówkach zamkniętych, specjalistycznych, ale potrzebują już częściowego wsparcia - wyjaśnia.

Ksiądz Stanisław Słowik wyjaśnia, że mieszkańcy mają zapewnioną pomoc w różnych obszarach.

- Mieszkania chronione oferują wsparcie pracownika socjalnego, psychologa, opiekuna, czy dostępność do rehabilitacji, usług medycznych, ale dają możliwość zachowania pewnej samodzielności życiowej, pozwalają na indywidualne kształtowanie swojego czasu - dodaje.

Trzy mieszkania są jednoosobowe, pozostałe są 2- lub 3-osobowe. W każdym znajduje się łazienka i aneks kuchenny. Lokatorzy mogą sobie sami przygotowywać posiłki lub korzystać z ogólnodostępnej stołówki.

Pierwsi mieszkańcy już się wprowadzili. Pan Edward zamieszkał wczoraj. Chwalił nowe lokum, a wśród najważniejszych zalet wymieniał to, że jest wygodne i daje dostęp do opieki medycznej.

- Nie trzeba chodzić do przychodni, przychodnia jest na miejscu, rehabilitacja również, a ja potrzebuję rehabilitacji, bo między innymi mam uszkodzony kręgosłup - mówił.

Nowe mieszkania poświęcił biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, ksiądz Andrzej Kaleta. Chwalił działalność Caritas, która dociera ze swoją pomocą nie tylko do mieszkańców dużych miast, ale także mniejszych miejscowości.

- Tworzenie mieszkań chronionych pozwala starszym, chorym, niepełnosprawnym ludziom zachować pewną normalność, w codziennym funkcjonowaniu, ale jednocześnie obejmuje ich niezbędną troską. A wiadomo, że ważne by być z kimś, nawet z sąsiadem spotkać się - zaznaczył.

W poświęconym dziś kompleksie mieszkań chronionych są jeszcze wolne miejsca. Zgłoszenia można składać osobiście lub za pośrednictwem opiekuna w siedzibie Caritas Diecezji Kieleckiej, na Placu Najświętszej Maryi Panny 1 w Kielcach oraz w Centrum Dziennej Opieki w Wiśniówce 38 a. Można również przesyłać zgłoszenia pocztą lub uzyskać więcej informacji pod numerem telefonu 41 344 52 82 wew. 230 lub 238 oraz 882 352 411.

Uczestnikami projektu mogą być w szczególności osoby w wieku powyżej 65 lat, niepełnosprawni, osoby bezdomne i dotknięte wykluczeniem mieszkaniowym.

Reklama