Mieszkanie Plus w Starachowicach będzie bez opóźnień

Data publikacji: 01.08.2020 08:46
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.08.2020. Starachowice. Bloki budowane w ramach programu Mieszkanie Plus

01.08.2020. Starachowice. Bloki budowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Coraz bliżej oddania trzech budynków wielorodzinnych przy ulicy Piłsudskiego w Starachowicach. Powstają w ramach programu Mieszkanie Plus.

Prace rozpoczęły się jesienią 2019, dzisiaj widać już surowe mury, a dwa obiekty mają już okna. Trwają ostatnie prace przy dachach.  Jak przypomina prezydent Starachowic Marek Materek, nie są to mieszkania socjalne, a czynszowe. Podkreśla, że inwestycja realizowana jest przez Starachowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

- To blisko 12 mln zł, pieniądze zostały zabezpieczone przez gminę Starachowice, a także przy udziale środków, które pozyskaliśmy z Banku Gospodarstwa Krajowego i przy niskooprocentowanym kredycie, który STBS otrzymał z BKG - informuje Marek Materek.

W budynkach prowadzone są już prace związane z instalacjami wewnętrznymi - elektryczną, centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

- Zakończyły się prace związane z wentylacją. Trwa ocieplanie ścian zewnętrznych, Zakład Energetyki Cieplnej wykonał przyłącze - dodaje Marek Materek.

Prezydent w połowie lipca powołał społeczną komisję mieszkaniową, która w minionym tygodniu rozpoczęła przygotowania do opracowania kryteriów związanych z przydziałem 60 nowych lokali. Obecnie 230 osób oczekuje na decyzję. Wnioski nadal można składać. W skład komisji wchodzą: zastępca prezydenta miasta, radni rady miejskiej, przedstawiciel gminnej rady pożytku publicznego, a także przedstawiciele związków zawodowych ZNP i Solidarności, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, prezes STBS oraz pracownicy referatu działalności gospodarczej i zasobów lokalowych urzędu miasta.

Najemcą lokalu może zostać osoba, która nie posiada na własność lokalu mieszkalnego i spełnia określone kryteria dochodowe. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego to minimalnie 1,8 tys. zł, a nie więcej niż 3,33 tys. zł. Dwuosobowa rodzina może się ubiegać o lokal, gdy dochody nie są niższe niż 1,4 tys. zł i wyższe niż 2,5 tys. zł na osobę. Dla rodziny trzyosobowej przedział dochodowy wynosi od 1,1 tys. zł do 2,3 tys. zł na jednego członka rodziny. Z kolei gospodarstwo czteroosobowe powinno mieścić się w granicach od 900 zł do 2,1 tys. zł. Te progi dochodowe mogą się zmienić w zależności od wskaźników wyznaczonych przez rząd.

Ostateczny przydział mieszkań będzie się odbywał przed oddaniem budynków do użytku. Pod uwagę będą brane progi dochodowe obowiązujące w momencie weryfikacji wniosków. Decydującą rolę będzie odgrywała kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo będą miały rodziny, które mieszkają w Starachowicach i tam płacą podatki.

Dokumenty można składać w siedzibie STBS-u, która mieści się w Urzędzie Miasta w Starachowicach w pokoju numer 21. Tam też udzielane są szczegółowe informacje.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami opłaty wnoszone przez lokatorów będą porównywalne z kosztami, jakie ponoszą najemcy lokali STBS. Mieszkania będą miały charakter czynszowy, bez możliwości wykupu. Opłata za metr kwadratowy powierzchni ma wynosić 12 złotych.

adv adv
Wiadomości
Reklama