Miliony złotych dla samorządów na inwestycje drogowe

Data publikacji: 27.05.2021 14:48
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.05.2021 Kielce. ŚUW. Podpisanie umów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na zdjęciu od lewej: Cezary Majcher - Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, Mirosław Gębski - starosta kielecki. Zbigniew Koniusz - wojewoda i Mariusz Gosek - poseł

27.05.2021 Kielce. ŚUW. Podpisanie umów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na zdjęciu od lewej: Cezary Majcher - Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, Mirosław Gębski - starosta kielecki. Zbigniew Koniusz - wojewoda i Mariusz Gosek - poseł
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 16 mln zł trafiło do dziewięciu samorządów z województwa świętokrzyskiego w kolejnym rozdaniu rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jak informuje wojewoda Zbigniew Koniusz, wsparcie pozwoli na wybudowanie ponad 22 kilometrów dróg.

- Ten program jest niezwykle popularny wśród samorządów, które bardzo aktywnie składają wnioski na kolejne inwestycje. Mam nadzieje, że kolejne nabory będą równie skuteczne i twórcze, z korzyścią dla całego województwa świętokrzyskiego. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg jest niezwykle atrakcyjny, ponieważ gminy i powiaty mogą otrzymać dofinansowanie wynoszące nawet 80 procent wartości całej inwestycji - przypomina wojewoda.

- Ponad 3 mln zł dofinansowania otrzymał powiat kielecki. Podpisaliśmy dziś umowę na budowę drogi w Chrustach w gminie Zagnańsk. Ta inwestycja jest niezwykle długo wyczekiwana, nie tylko przez mieszkańców gminy Zagnańsk, ale także mieszkańców powiatu skarżyskiego, ponieważ wielu zmotoryzowanych będzie mogło skrócić sobie drogę, jadąc przez Zagnańsk i omijając zakorkowane ulice Warszawską i Witosa w Kielcach - informuje starosta Mirosław Gębski.

Duże dofinansowanie wynoszące ponad 1,8 mln zł trafiło do powiatu ostrowieckiego. Starosta Marzena Dębniak wyjaśnia, że pozwoli to na remont ponad dwukilometrowego odcinka drogi powiatowej w miejscowości Chmielów.

- Łączna wartość inwestycji wynosi ponad 3 mln zł, dofinansowanie z funduszu wyniosło 60 procent całości zadania. Jest to jeden z czterech złożonych w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wniosków, liczymy, że kolejne wsparcie uda się pozyskać z rezerwy - dodaje.

W podpisaniu umów wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści. Jak mówi poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości, dzisiejsze rozdanie jest kolejnym, które obala tezę lansowaną przez polityków opozycji, że rząd przy podziale pieniędzy kieruje się względami partyjnymi. Jak zaznacza fundusze na remont i budowę dróg otrzymały między innymi powiaty: ostrowiecki i sandomierski oraz gmina Samborzec.

- Rząd kieruje się przede wszystkim potrzebami mieszkańców. Wnioski jeśli są przygotowane merytoryczne otrzymują dofinansowanie. Nie moglibyśmy inaczej traktować mieszkańców, to byłoby amoralne i krzywdzące. Pojawiające się ze strony polityków opozycji hipotezy, mogą świadczyć o tym, że to w okresie swoich rządów stosowali takie praktyki - dodaje Marek Kwitek.

Z kolei poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski stwierdził, że już od trzech lat do świętokrzyskich samorządów spływają olbrzymie środki na poprawę infrastruktury drogowej.

- To przede wszystkim inwestycja w poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Z rozwojem dróg jest nierozerwalnie związany także rozwój gospodarczy kraju, dlatego chciałem podziękować wszystkim samorządom, które aplikują o te środki, a także panu wojewodzie za skuteczne ich rozdzielanie - dodał Mariusz Gosek.

W sumie w 2021 roku z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg województwo świętokrzyskie otrzyma ponad 145 mln zł.

Reklama