Miliony złotych na rozbudowę hali w Kielcach [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 09.07.2021 11:20 / Data aktualizacji: 09.07.2021 18:12
Autor: Michał Kita , Wiktor Taszłow / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.07.2021. Kielce. Konferencja przed Halą Legionów. Na zdjęciu (od lewej): Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Anna Krupka - wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu i Krzysztof Słoń - senator PiS, Marcin Stępniewski - radny PiS

09.07.2021. Kielce. Konferencja przed Halą Legionów. Na zdjęciu (od lewej): Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski, Anna Krupka - wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu i Krzysztof Słoń - senator PiS, Marcin Stępniewski - radny PiS
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kielce dostały ponad 28 mln zł na modernizację Hali Legionów. Pieniądze udało się uzyskać z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dzięki staraniom wiceminister Anny Krupki. W hali przy ulicy Drogosza mecze rozgrywają piłkarze ręczni Łomży Vive Kielce.

Świętokrzyska parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że Hala Legionów to obiekt strategiczny dla kieleckiego, jak również ogólnopolskiego sportu, który zasługuje na dostosowanie do europejskich standardów.

- Tutaj miesiąc temu już po raz osiemnasty drużyna Łomży Vive Kielce zdobyła tytuł Mistrza Polski.  W tym miejscu odbywały się także w tym roku młodzieżowe mistrzostwa świata w boskie, które również dzięki mnie udało się zorganizować w Kielcach - zaznacza.

Anna Krupka dodaje, że dotychczas prezydent Kielc nie spełnił obietnic wyborczych dotyczących rozbudowy Hali Legionów. Jak przypomina, w 2018 roku Bogdan Wenta deklarował, że w ciągu 30 miesięcy wykona tę inwestycję.

- 30 miesięcy minęło w czerwcu, jak widzimy prezydent Wenta nie dotrzymał obietnicy, a Kielce potrzebują hali z prawdziwego zdarzenia. Jest to niezbędne do tego, aby do stolicy województwa świętokrzyskiego przyciągać wydarzenia i imprezy rangi światowej i europejskiej. Dlatego Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu z funduszu rozwoju kultury fizycznej przyznało dotacje na rozbudowę hali w wysokości 28,25 mln zł - wyjaśnia.

W ramach rozbudowy Hala Legionów diametralnie zmieni swoje oblicze. Po przebudowie obiekt ma mieć ponad 6 tys. miejsc siedzących, zamiast obecnych 3 300. Zmianie ulegnie także otoczenie obiektu i pomieszczenia techniczne, sektor vip oraz przestrzeń dla mediów.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, przyznanie dofinansowania na remont i rozbudowę Hali Legionów do dobra wiadomość dla całego regionu.

- Rozbudowa tej hali to wzmocnienie pozycji naszego miasta na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Powstaną w końcu odpowiednie warunki do organizacji w tym miejscu wydarzeń rangi mistrzowskiej. To wyczekiwana chwila dla stolicy województwa świętokrzyskiego. Nowoczesna hala z pewnością ułatwi działalność nie tylko piłkarzy ręcznych Łomży Vive, pozwoli także na rozwój innych dyscyplin w naszym mieście - ocenia.

Rafał Nowak wicewojewoda świętokrzyski, zaznacza, że pieniądze przekazane przez ministerstwo będą impulsem do rozwoju potencjału sportowego stolicy regionu. Będą też stymulować przyciąganie atrakcyjnych dla mieszkańców imprez i wydarzeń.

Zadowolony z przyznanej dla Kielc dotacji jest także radny Marcin Stępniewski, który podkreślił, że jest to przykład na skuteczne działanie parlamentarzystów na rzecz regionu.

Całkowity koszt rozbudowy Hali Legionów wyniesie 56,5 mln zł. Aby inwestycja mogła się rozpocząć, władze Kielc do 31 lipca muszą złożyć do Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu niezbędne dokumenty. To między innymi pozwolenie na budowę. Muszą także zabezpieczyć wkład własny niezbędny do przebudowy obiektu.

Problemem może być skompletowanie dokumentów i znalezienie pieniędzy przez miasto. Pytany przez nas o postęp przygotowań Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc, nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, czy miasto ma plany budowy i fundusze na wkład własny do rozbudowy Hali Legionów. Stwierdził tylko, że ratusz udzieli wszelkich informacji na temat tej inwestycji, po tym jak urzędnicy otrzymają oficjalne informacje pisemne z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w sprawie dofinansowania dla remontu obiektu. Zbieżne stanowisko w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu przedstawił Tomasz Porębski rzecznik prezydenta Kielc.

Poniżej pełna treść oświadczenia rzecznika

"Przede wszystkim cieszymy się, że po tak wielu miesiącach, po prawie dwóch latach, otrzymaliśmy pierwszą informację na temat złożonych przez nas projektów: rozbudowy Hali Legionów i budowy Akademii Piłkarskiej w Kielcach.

Do tej pory nasze wnioski nie zostały ocenione ani pozytywnie, ani negatywnie. Dziś usłyszeliśmy pierwszą informację na temat Hali Legionów, choć na razie tylko w formie przekazu z konferencji prasowej, o której dowiedzieliśmy się z mediów.

Nie otrzymaliśmy jak dotąd jeszcze żadnej pisemnej decyzji. Czekamy na oficjalną, pisemną informację w tej sprawie.

Reklama