Miliony złotych na walkę z koronawirusem dla powiatu starachowickiego

Data publikacji: 09.06.2020 17:41
Autor: Michał Kita / Kategoria: Zdrowie
09.06.2020 Kielce. Urząd marszałkowski. Podpisanie umowy na z epidemią COVID-19 w powiecie starachowickim. Od lewej: wicemarszałek Marek Bogusławski, marszałek Andrzej Bętkowski, przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Pruś, wicemarszałek Renata Janik i starosta starachowicki Piotr Babicki

09.06.2020 Kielce. Urząd marszałkowski. Podpisanie umowy na z epidemią COVID-19 w powiecie starachowickim. Od lewej: wicemarszałek Marek Bogusławski, marszałek Andrzej Bętkowski, przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Pruś, wicemarszałek Renata Janik i starosta starachowicki Piotr Babicki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Władze województwa podpisały umowę ze Starostwem Powiatowym w Starachowicach na dofinansowanie projektów, koncentrujących się na walce ze skutkami pandemii koronawirsua. Ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego powiat otrzyma na ten cel ponad 3 mln złotych.

Jak mówi marszałek województwa Andrzej Bętkowski, mimo że pandemia nieco słabnie, środki na walkę z epidemią cały czas są potrzebne.

- Z EFS, dla powiatu starachowickiego trafiło 3,2 mln złotych. Dzięki temu pomocą objętych zostanie 15 podmiotów, w których zatrudnionych jest ponad 1,6 tys. osób. To m.in. zakłady opiekuńcze, warsztaty terapii zajęciowej czy urzędy gmin, dla których zostaną zakupione środki ochrony osobistej. Ponadto dla szpitala powiatowego z tych środków zostanie zakupione urządzenie do badań na obecność koronawirsua - wyjaśnia.

Piotr Babicki starosta starachowicki stwierdził, że wsparcie dla mieszkańców i jednostek powiatu jest niezwykle ważne.

- Zarówno dla mieszkańców jaki i pacjentów szpitala to bardzo dobra wiadomość. Mimo, że w naszym kraju epidemia nie rozwija się w zawrotnym tempie, to jednak nasz powiat w obecnej sytuacji jest nią dotknięty mocniej niż jeszcze kilka tygodni temu, dlatego wsparcie na tym etapie jest bardzo potrzebne - dodaje.

Jak przypomina Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, skuteczna i szybka pomoc dla powiatów była możliwa między innymi dzięki skutecznej współpracy zarządu województwa z wojewodą świętokrzyskim. 

- Powiat starachowicki jest szczególny, ponieważ na jego terenie znajduje się szpital jednoimienny desygnowany do walki z epidemią. Ta jednostka była w sposób inny niż wszystkie finansowana z budżetu państwa, ale i NFZ. W ramach tej pomocy nie mogło zabraknąć wsparcia ze strony samorządu ze środków unijnych - dodaje.

Agnieszka Kuś, radna powiatu starachowickiego z Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że zwłaszcza w momencie, kiedy cały czas odnotowuje się znaczną liczbę nowych zakażeń, dodatkowe środki na walkę z wirusem są potrzebne.

- W naszym mieście prowadzone są już badania na obecność COVID-19, jednak cały czas jest na nie zapotrzebowanie. W imieniu radnych i mieszkańców powiatu starachowickiego chciałam podziękować panu marszałkowi, przewodniczącemu sejmiku, jak również panu wojewodzie za wsparcie, które z pewnością będzie dobrze wykorzystane i bardzo nam się przyda- zaznacza.

Łącznie na walkę z pandemią koronawirsua dla wszystkich powiatów w regionie zarząd województwa przeznaczył 42 mln złotych.

adv adv
Wiadomości
Reklama