Miłośnicy kolei chcą odtworzyć jędrzejowską wąskotorówkę

Data publikacji: 28.09.2020 14:05
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2020. Jędrzejów. Walne Zebranie Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej

28.09.2020. Jędrzejów. Walne Zebranie Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Chcą pomóc w przywróceniu kursów jędrzejowskiej wąskotorówki, ale również kultywować jej historię. Stowarzyszenie Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej apeluje o przekazywanie pamiątek, które wzbogacą zbiory izby pamięci, dokumentującej powstanie i działalność pociągów.

Zbigniew Kasprzak, prezes stowarzyszenia informuje, że oprócz pamiątek potrzebne są też gabloty do wystawiania eksponatów.

- Mamy m.in. młoty do wbijania umocnień do szyn, elementy hamulców, gwizdek, czapkę, mundur kolejarski oraz odznaczenia. Chcemy, aby przed wyjazdem w trasę ludzie zwiedzali izbę, która będzie pełniła role kultywującą tradycję kolejarskie - podkreśla prezes.

28.09.2020. Jędrzejów. Na zdjęciu: Zbigniew Kasprzak - prezes Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei DojazdowejFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Konrad Borowiecki, wiceprezes stowarzyszenia liczy, że w rozreklamowaniu kolejki pomoże strona internetowa. Na jej utworzenie, społecznicy zdobyli 8 tys. zł z Lokalnej Grupy Działania Ziemia Jędrzejowska „Gryf”. Gotowy jest już kolejny projekt opiewający na kwotę 13,5 tys. zł na remont małej lokomotywy z lat 60. XX wieku.

- Ponieważ możemy pozyskiwać pieniądze z różnych grantów oraz od sponsorów będziemy chcieli wesprzeć Świętokrzyskie Parki Krajobrazowe w prowadzeniu kolejki. Liczę, że współpraca będzie bardzo owocna - podkreśla Konrad Borowiecki.

Jak dodał, członkowie stowarzyszenia w weekendy jako wolontariusze wycinają na trasie kolejki krzaki, robią przegląd torowiska, aby nie dochodziło do kradzieży w tym czasie, kiedy pociągi nie jeżdżą.

28.09.2020. Jędrzejów. Na zdjęciu: Konrad Borowiecki - wiceprezes Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei DojazdowejFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej powstało w 1998 roku. Obecnie liczy około 30 osób.

Jak informowaliśmy, 1 października Ciuchcia Expres Ponidzie ma zostać oficjalnie przejęta przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Na razie, wąskotorówka nie wozi pasażerów z powodu złego stanu infrastruktury. Są plany, aby 1 maja 2021 roku ponownie wyjechała na tory. Do czasu wyremontowania mostów i estakad na Nidzie, dla bezpieczeństwa kolejka nie będzie dojeżdżała do Pińczowa, ale z Jędrzejowa do miejscowości Wygoda w gminie Imielno oraz od Pińczowa do Umianowic.

Reklama