Mimo pandemii ludzie dobrej woli nieśli pomoc dla hospicjum

Data publikacji: 17.06.2021 14:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.06.2021 Kielce. Ogród DŚT. Podsumowanie akcji kieleckiej Caritas

17.06.2021 Kielce. Ogród DŚT. Podsumowanie akcji kieleckiej Caritas "Pola Nadziei". Na zdjęciu od lewej: Biskup Jan Piotrowski, wicemarszałek Renata Janik, ks. Zbigniew Wójcik i dyrektor kieleckiej Caritas Stanisław Słowik
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Caritas Diecezji Kieleckiej podsumowała tegoroczną edycję kampanii „Pola Nadziei”. Jej celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych, ale też zbiórka pieniędzy na funkcjonowanie stacjonarnego hospicjum w Kielcach.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kieleckiej katedrze, której przewodniczył biskup Jan Piotrowski. Po nabożeństwie jego uczestnicy przeszli do ogrodów Domu Środowisk Twórczych, gdzie odbyła się uroczysta gala. Jak powiedział ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, w tym roku ze względu na pandemię, wolontariusze nie mogli przeprowadzić tylu działań, co w poprzednich edycjach, ale akcję i tak można zaliczyć do udanych. 

- To co udało się w jakimś stopniu zorganizować, to zbiórki datków do puszek przed kościołami i w innych publicznych miejscach. Prowadzone były w porze wiosennej, pod koniec kwietnia i w maju, czyli w okresie kiedy obostrzenia sanitarne zostały częściowo zniesione - dodał ksiądz Stanisław Słowik.   

W poprzednich edycjach kampanii, wolontariusze kieleckiej Caritas, organizowali także w szkołach pogadanki dotyczące pomocy drugiemu człowiekowi. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa i nauczanie zdalne, te działania nie mogły się odbyć, ale w okrojonym zakresie, pogadanki z uczniami przeprowadzali katecheci. 

W „Pola Nadziei” po raz pierwszy włączyła się Katarzyna Betkowska z III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida.  

- W październiku 2020 roku, nasza szkoła otrzymała żonkile od Caritas. Wręczaliśmy je osobom wrzucającym datki do puszek podczas kwest. Byłam też w hospicjum, gdzie razem z koleżankami i kolegami ze szkoły graliśmy i śpiewaliśmy dla podopiecznych tej placówki. Chciałam pomagać innym ludziom, chciałam sprawić im radość, bo warto pomagać - dodała Katarzyna Betkowska.   

Podczas gali nagrodzono uczniów, autorów prac plastycznych i literackich nadesłanych na konkurs, który ogłosiła kielecka Caritas. Wyróżniono także osoby, które w sposób szczególny wsparły tegoroczną kampanię. Wśród nich była m.in. Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. 

- Od kilku lat wspieram tę akcję. Hospicjum, to dla mnie bardzo wyjątkowe miejsce, ponieważ przebywają w nim osoby, które potrzebują nie tylko wsparcia finansowego na zakup np. leków, ale przede wszystkim wsparcia drugiego człowieka. Cieszę się, że ta kampania jest i uświadamia nas wszystkich o tym, że są osoby dla których właśnie kontakt z inną osobą jest wartością bezcenną - dodała Renata Janik.  

Podczas 11. edycji kampanii „Pola Nadziei” udało się dotychczas zebrać ponad 103 tys. zł. Działalność hospicjum można wspierać przez cały czas. Wystarczy wejść na stronę kieleckiej Caritas, odnaleźć zakładkę „Wirtualna puszka” i poprzez Internet wpłacić na konto organizacji dowolny datek. 

Reklama