Miniaturowa lokomotywa na torach w Suchowoli

Data publikacji: 11.10.2021 13:47
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.10.2021. Suchowola. Miniatura lokomotywy

11.10.2021. Suchowola. Miniatura lokomotywy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Suchowoli w gminie Chmielnik stanęła miniaturowa lokomotywa na torach. Ma ona przypominać, że dawniej przebiegała tędy kolejka wąskotorowa.

Burmistrz Paweł Wójcik informuje, że pomysł na jej ustawienie zrodził się wraz z przygotowywaniem materiałów do wydania „Kuriera Chmielnickiego”.

Podczas przygotowania materiałów do publikacji trafiono na opisy przebiegającej kiedyś przez gminę linii kolejki wąskotorowej.

- Przebiegała ona od Jędrzejowa do Bogorii. Funkcjonowała do początku lat 90-tych, a jej świetności przypada na lata 70. i 80. Wtedy przewoziła ludzi oraz towary - mówi. 

Burmistrz zauważa, że w miniony weekend wiele osób, a szczególnie dzieci, robiło sobie zdjęcia przy kolejce. - Wchodziły do środka, a rodzice robili im zdjęcia. Projekt nie jest jeszcze dokończony, ponieważ chcemy zaimprowizować tam peron z rozkładem jazdy. W planach jest umieszczenie tablic, ukazujących historię kolejki oraz jej zdjęcia - mówi.

Pozostałe elementy staną jeszcze w tym roku.

- Nie ukrywam, że największym marzeniem byłoby odtworzenie szlaku kolejki wąskotorowej. Nie wykluczam, że w przyszłości nadarzy się okazja i uda się zrealizować tę wizję - mówi.

Lokomotywa została przygotowana przez jednego z przedsiębiorców działających na terenie gminy Chmielnik.

Reklama