Minister Szumowski: będą kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych w sklepach

Data publikacji: 03.08.2020 08:01
Kategoria: Zdrowie /Źródło: IAR
Na zdjęciu: Łukasz Szumowski - minister zdrowia

Na zdjęciu: Łukasz Szumowski - minister zdrowia
Fot. KPRM

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że ryzyko zarażenia się koronawirusem zależy tylko od tego, czy będziemy przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Minister zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ruszą kontrole w sklepach.

- Kontrole wykonywaną zarówno przez policję, jak i przez służby sanitarne czy klienci noszą maseczki, czy personel nosi maseczki. Tutaj niestety trzeba przypomnieć ludziom, że to jest prawo obowiązujące i trzeba ten nos i usta zasłaniać - wyjaśnił Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia dodał, że od mandatów nie będzie odstępstw.

- Nie ma wymówek medycznych, nie ma wymówek „bo zapomniałam”, bo „u nas nie ma wirusa”. To jest profilaktyka. To nie jest niszczenie wirusa, tylko to jest zapobieganie jego rozprzestrzenianiu się - powiedział Łukasz Szumowski.

Minister podkreślił, że wzrost zachorowań jest związany z pewnym rozluźnieniem, m.in. na weselach i innych imprezach rodzinnych oraz ogniskami w zakładach pracy. Jak dodał, teraz o koronawirusie wiemy już znacznie więcej.

- Po pierwsze okazał się bardziej zaraźliwy, niż przypuszczano. Po drugie, że większość chorych przechodzi COVID-19 bez objawów - wyjaśnił.

Łukasz Szumowski powiedział, że nie oznacza to, że wirus nie jest groźny, ponieważ przenosi się na najbardziej narażone osoby jak starsi i chorzy, dla których choroba często kończy się tragicznie.

Łukasz Szumowski zapowiedział także zmianę legislacji w sprawie wesel. Wyjaśnił, że część z nich odpowiada za nowe ogniska koronawirusa.

Łukasz Szumowski w „Sygnałach Dnia” powiedział, że zmiany mają dotyczyć np. obowiązku rejestracji dużych wesel. Chodzi o zgłoszenie dużego przyjęcia i przekazanie listy gości, co ma umożliwić np. wszczęcie dochodzenia epidemicznego, czy kontrolę.

- Naprawdę trzeba wziąć to sobie do serca i zacząć być odpowiedzialnym i rozważnym. Podobnie jak z maseczkami, podobnie z tymi weselami i spotkaniami rodzinnymi. Dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego. Nie może być 300-400 - powiedział minister zdrowia.

Łukasz Szumowski zapowiedział, że w tym tygodniu rozpoczną się kontrole w sklepach. Klienci będą sprawdzani pod kątem zasłaniania ust i nosa. Minister zaapelował o rozsądek i zachowywanie reguł sanitarnych.

Reklama