Ministerstwo przekazuje szkołom kolejne tablety

Data publikacji: 24.09.2020 15:06
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Na zdjęciu: Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej
Fot. Dariusz Piontkowski/facebook

Tablety i zestawy komputerowe trafią do szkół w całym kraju. W ten sposób rząd chce pomóc placówkom w doposażeniu pracowni komputerowych, a jednocześnie wspiera szkoły, które z powodu koronawirusa muszą pracować zdalnie.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji informuje, że w sumie przygotowanych zostało 40 tys. komputerów, które z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową NASK, rząd przekaże szkołom.

- Około 3 tys. tabletów będzie w dyspozycji ministerstwa edukacji i one trafią przede wszystkim do tych placówek edukacyjnych, w których już pojawiło się kształcenie na odległość. My już część tych tabletów rozdysponowaliśmy, tak by pomóc dyrektorom w wyposażeniu uczniów, którzy muszą pracować zdalnie - informuje Dariusz Piontkowski.

Jak dodaje minister, to kolejny etap wsparcia dla placówek oświatowych. Od 1 kwietnia samorządy mogły wnioskować o pieniądze na zakup sprzętu do zdalnej nauki zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. W ramach projektu „Zdalna Szkoła” wsparcie rządu w wysokości ponad 187 mln zł otrzymało ponad 2 700 samorządów. W maju uruchomiona została druga edycja projektu „Zdalna szkoła+”. Na ten cel przeznaczono 180 mln zł, w ramach których wsparcie uzyskało już 2 398 samorządów.

Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc zapowiada, że miasto skorzystało z obu tych projektów, ale jeżeli będzie możliwość, to zaaplikuje o kolejne pieniądze lub zestawy sprzętu na doposażenie szkolnych pracowni, ale też uczniów i nauczycieli.

- Dlaczego z tego skorzystamy? Dlatego, że to bardzo potrzebne do pracy zdalnej. Ona w tej chwili występuje incydentalnie, ale w porównaniu do ubiegłego roku szkolnego zmieniły się zasady. Nauczyciel już nie może uczyć z domu, musi prowadzić zajęcia zdalne będąc w szkole. A do tego potrzebny jest komputer - tłumaczy Marcin Różycki.

W ramach rządowego wsparcia do szkół trafią pakiety NASK. Każdy z nich będzie składał się z 25 tabletów wraz z etui, klawiaturą, rysikiem i usługą mobilnego dostępu do Internetu.

Reklama